Investigation of versatile functional properties of fixed oil bath transferred spunlace fabrics with known wound healing properties
Yara ı̇yı̇leştı̇rme özellı̇klerı̇ bı̇lı̇nen sabı̇t yağ banyosu aktarılmış spunlace kumaşların çok yönlü fonksı̇yonel özellı̇klerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 970851
  2. Yazar: ELİF GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, spunlace teknolojisi ile üretilmiş %100 pamuk ve %100 polyester esaslı nonwoven kumaşlara, yara iyileştirici özellikleri literatürce tanımlanmış olan defne yağı ve nar çekirdeği yağı uygulanarak, bu uygulamaların kumaşların fiziksel, mekanik, termal ve biyolojik özellikleri üzerindeki etkileri detaylı şekilde incelenmiştir. Araştırmada her iki yağ ayrı ayrı taşıyıcı çözeltide çözündürülerek kumaşlara emdirilmiş; ardından kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak çok boyutlu testlere tabi tutulmuştur. Uygulanan testler arasında gramaj, kalınlık, kopma mukavemeti, uzama, hava geçirgenliği, elektrik iletkenliği, aşınma dayanımı, termal özellikler testi, pH, sıvı emme kapasitesi/süresi ve enzim inhibisyonu gibi biyolojik aktiviteler yer almıştır. Çalışma sonucunda, bitkisel yağ banyoları ile işlem görmüş kumaşların, kontrol grubuna kıyasla sıvı emme performansında, yüzey yumuşaklığında, antimikrobiyal potansiyelinde ve termal konforda anlamlı iyileşmeler gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, doğal bitkisel yağlarla zenginleştirilmiş nonwoven kumaşların, fonksiyonel yara örtüsü tasarımları için sürdürülebilir ve etkili alternatifler sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, laurel oil and pomegranate seed oil, whose wound-healing properties are well-known in the literature, were applied to 100% cotton and 100% polyester-based nonwoven fabrics produced using spunlace technology. The effects of these treatments on the physical, mechanical, thermal, and biological properties of the fabrics were investigated in detail. In the study, each oil was dissolved separately in a carrier solution and impregnated into the fabrics. These oils were then subjected to multidimensional tests compared to a control group. These tests included weight, thickness, tensile strength, elongation, air permeability, surface resistivity, abrasion resistance, thermal properties, pH, liquid absorption capacity/duration, and biological activities such as enzyme inhibition. The study determined that fabrics treated with vegetable oil baths exhibited significant improvements in liquid absorption performance, surface softness, antimicrobial potential, and thermal comfort compared to the control group. The findings demonstrate that nonwoven fabrics enriched with natural vegetable oils offer sustainable and effective alternatives for functional wound dressing designs.