Kurds and the left in Turkey in the 1970s: Imperialism as a“traveling theory”
1970'lerde Türkiye'de Kürtler ve sol: Bir“gezgin teori”olarak emperyalizm
- Tez No: 970882
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1970'lerde Türkiye'de faaliyet gösteren sosyalist bir dergi kolektifi olan Rizgari'nin entelektüel ve siyasi çerçevesini incelemektedir. Kürt siyasi hareketi ile sosyalist geleneğin kesişim noktasında konumlanan Rizgari, hem yerel dinamikler hem de küresel teorik tartışmaların şekillendirdiği kendine özgü bir kavramsal yaklaşım geliştirmiştir. Çalışma, özellikle Ruy Mauro Marini tarafından ortaya atılan“alt-emperyalizm”kavramının grup tarafından yorumlanmasına odaklanmaktadır. Rizgari, bu kavramı doğrudan benimsemek yerine, Türkiye'nin bölgesel rolünü ve Batılı güçlerle ilişkilerini analiz etmek için uyarladı. Buna paralel olarak, grup, Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde uygulanan idari, kültürel ve ekonomik uygulamalara, kontrol ve entegrasyon mekanizmaları olarak gördüğü eleştirel bir bakış açısı getirdi. Tez, Edward Said'in“gezgin teori”kavramını kullanarak, belirli teorik araçların farklı tarihsel ve siyasi bağlamlarda nasıl yeniden şekillendirildiğini izlemektedir. Rizgari'nin seçilmiş yayınlarını analiz ederek, çalışma, dönüşümün yaşandığı on yıl boyunca Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi aktörler tarafından küresel sol ve sistem karşıtı fikirlerin nasıl karşılandığı, yeniden yorumlandığı ve yerelleştirildiğinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intellectual and political framework of Rizgari, a socialist journal collective active in Turkey during the 1970s. Positioned at the intersection of the Kurdish political movement and the socialist tradition, Rizgari developed a distinctive conceptual approach shaped by both local dynamics and global theoretical debates. The study focuses in particular on the group's interpretation of sub-imperialism, a concept introduced by Ruy Mauro Marini. Rather than adopting it directly, Rizgari adapted this concept to analyze Turkey's regional role and its relationship with Western powers. In parallel, the group proposed a critical perspective on the administrative, cultural, and economic practices implemented in Kurdish-populated areas, which they viewed as mechanisms of control and integration. The thesis uses Edward Said's notion of“traveling theory”to trace how certain theoretical tools are reshaped through different historical and political contexts. By analyzing selected publications of Rizgari, the study aims to contribute to the understanding of how global leftist and anti-systemic ideas were received, reinterpreted, and localized by political actors operating in Turkey during a transformative decade.