3D sanal laboratuvar uygulamalarının 8. sınıf öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal erişilerine etkisi
Effect of 3D virtual laboratory applications on cognitive and emotional access of 8th grade students
  1. Tez No: 970883
  2. Yazar: HALİL KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri eğitimi için hazırlanan 3D sanal laboratuvar uygulaması ve el yapımı aktiviteler ile yapılan öğretim süreçlerinin geleneksel düz anlatım yönteminden farklı olarak öğrenciler üzerine oluşturduğu etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim yılı Konya ili 8. sınıf 79 öğrenci üzerinde“Madde ve Endüstri”ünitesi içeren simülasyonlardan oluşturulmuş bir 3D sanal laboratuvar uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. 3D sanal laboratuvar grubu (SG), el yapımı aktivitelerin yapıldığı laboratuvar grubu (DG) ve geleneksel düz anlatım grubu (KG) oluşturulmuş, SG deney grubu, DG ve KG kontrol grubu olarak seçilmiştir. Grupların denkliğinin karşılaştırılması için“Bilişsel Giriş Davranışları Testi”hazırlanmıştır. Grupların uygulama öncesi ve sonrası akademik başarılarını karşılaştırmak için“Akademik Erişi Testi”, bilgisayar becerileri için“”Bilgisayarca Düşünme Beceri Düzeyleri Ölçeği“, laboratuvar malzemelerine aşinalıklarının belirlenebilmesi için ”Laboratuvar Araç-Gereçlerini Tanıma Testi“ ve tutumlarındaki değişiklikleri belirlemek için ”Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Testi" ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Sonuçlara göre tüm grupların puanları anlamlı olarak artarken en fazla artış SG'de görülmüştür. Bunun yanı sıra çalışma sırasında karşılaşılan maliyet, zaman ve risk faktörleri göz önünde bulundurulduğunda sanal laboratuvar uygulamaları ile önerilere gidilmiştir. Anahtar
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of the teaching processes with 3D virtual laboratory application and handmade activities prepared for science education on students, unlike the traditional plain lecture method. The study was carried out with a 3D virtual laboratory application created from simulations containing the“Matter and Industry”unit on 79 8th grade students in Konya province in the 2021-2022 academic year. A 3D virtual laboratory group (SG), a laboratory group with handmade activities (DG), and a traditional plain lecture group (KG) were created, and SG was selected as the experimental group, and DG and KG were selected as the control group. The“Cognitive Entry Behaviors Test”was prepared to compare the equivalence of the groups. In order to compare the academic success of the groups before and after the application,“Access Test”,“Computer Thinking Skill Level Scale”for computer skills,“Laboratory Equipment Identification Test”to determine their familiarity with laboratory materials and“Attitude Test Towards Science Course”to determine the changes in their attitudes were applied as pre-test and post-test. According to the results, the scores of all groups increased significantly, while the highest increase was seen in SG. In addition, considering the cost, time and risk factors encountered during the study, suggestions were made with virtual laboratory applications.