Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretmenlerinin yeterliklerine yönelik öğretmen ve veli görüşleri
Teacher and parent opinions on the competencies of Turkish language and culture course teachers
  1. Tez No: 970886
  2. Yazar: İLKİN SÜLÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURUDAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına Türkçe ve Türk kültürü dersi veren öğretmenlerin yeterliklerine ilişkin öğretmen ve veli görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin mesleki bilgi, beceri ve tutumlarının yanı sıra yabancı dil yeterlikleri, sınıf içi uygulamaları, dijital araç kullanımı, öğrenci ve veli iletişimi ile kültürel aktarım konusundaki yaklaşımları değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Görüşmeler, 35 öğretmen ve 19 veli ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle sistematik biçimde çözümlenmiştir. Analiz sürecinde katılımcı ifadeleri dikkatle incelenmiş, tekrar eden yapılar ve anlamlı örüntüler üzerinden temalar oluşturulmuştur. Elde edilen temalar doğrultusunda, öğretmen yeterliklerine dair öne çıkan yaklaşımlar, güçlü yönler, karşılaşılan zorluklar ve geliştirilmesi gereken alanlar ortaya konulmuştur. Araştırmanın bulgularının, yurt dışında görev yapan öğretmenlerin hizmet içi eğitim programlarının yapılandırılmasına katkı sunması ve Türkçe ile Türk kültürü öğretiminin niteliğinin artırılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of teachers and parents on the competences of teachers who teach Turkish and Turkish culture to Turkish children living abroad. In the study, teachers' professional knowledge, skills, and attitudes, as well as their foreign language competences, classroom practices, use of digital tools, student and parent communication, and their approaches to cultural transmission were evaluated. A qualitative research method was adopted in the study, and semi-structured interview forms were used as data collection tools. Interviews were conducted with 35 teachers and 19 parents. The data obtained from the participants were systematically analyzed using the thematic analysis method. During the analysis process, participant expressions were carefully examined, and themes were formed through repetitive structures and meaningful patterns. In line with the themes obtained, prominent approaches to teacher competencies, strengths, difficulties encountered, and areas that need to be developed were revealed. The study's findings are expected to contribute to the development of in-service training programs for teachers working abroad and to enhance the quality of teaching Turkish and Turkish culture.