Sülfonamid ve oksadiazol yapısı içeren indol türevlerinin sentezi ve antidiyabetik özelliklerin incelenmesi
Synthesis of indole derivatives containing sulphonamide and oxadiazole structures and investigation of their antidiabetic properties
- Tez No: 970890
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KANDEMİR, PROF. DR. İBRAHİM FAZIL ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında; biyolojik aktiviteye sahip olan indol ve sülfonamid grupları ile indol ve oksadiazol gruplarının tek bir yapı üzerinde birleştirilmesiyle elde edilecek yeni hibrit moleküllerin sentezlenmesi ve bu moleküllerin α-amilaz ve α-glukozidaz enzim inhibisyonları araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, literatürde bulunmayan yeni indol bağlantılı sülfonamid bileşikleri ve indol temelli oksadiazol bileşikleri sentezlenmiş ve tüm bileşiklerin α-amilaz ve α-glukozidaz enzimlerine karşı inhibisyon aktiviteleri incelenmiştir. Tez kapsamında sentezlenen yeni bileşiklerinin yapıların aydınlatılması için 1H NMR, 13C NMR, FT-IR ve kütle spektroskopisinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis; synthesis of new hybrid molecules obtained by combining indole and sulfonamide groups and indole and oxadiazole groups having biological activity on a single structure and the α-amylase and α-glucosidase enzyme inhibition of these molecules were investigated. For this purpose, new indole-linked sulfonamide compounds and indole-based oxadiazole compounds that are not found in the literature were synthesized and the inhibitory activities of all compounds against α-amylase and α-glucosidase enzymes were investigated. 1H NMR, 13C NMR, FT-IR and mass spectroscopy were used to elucidate the structures of the new compounds synthesized within the scope of the thesis.