Evaluation of preparatory year tests in a state university in Turkey with respect to the CEFR levels
Türkiye'de bir devlet üniversitesinde hazırlık sınıfı sınavlarının AODÇ seviyelerine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 970891
  2. Yazar: NURGÜL BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir hazırlık sınıfında uygulanmış olan orta seviyedeki testlerin AODÇ tanımlayıcılarıyla uygunluğunu araştırmaktadır. Araştırmada, nitel durum çalışması kullanılarak dokümanlar ve bir akademik yıl boyunca katılımcılardan toplanan nitel veriler kullanılmıştır. Bu çalışmada, dört dil becerisi ve iki dil bileşenlerinden oluşan toplam 9 dil testi kullanılmıştır ve araştırmaya ölçme ve değerlendirme komitesinde görevli olan 6 öğretim elemanı katılmıştır. Öğrenim dili İngilizce olan bölümlerde akademik başarı için en az orta seviye (B1 ve B2 seviyeleri) İngilizce gerektiğinden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve katılımcılar Yabancı Diller Yüksekokulunda Ölçme ve Değerlendirme Komitesinde sorumlu olan öğretim elemanları olarak seçilmiştir. Veri toplama süreci ikiye ayrılır: (1) her testin hedefleri ve her bir beceri için AODÇ tanımlayıcılarının listeleri hazırlanmıştır ve (2) katılımcılar her test için yansıtma kâğıdı yazmıştır ve katılımcılarla her test için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, uygulanan dil testlerinin hedef seviye ile uygunluğunun çeşitlilik gösterdiğini ve öğretim elemanları testlerin uygunluk seviyesine etki eden faktörleri ortaya çıkartmıştır. Sonuçlar, B1 seviyesindeki testler için AODÇ bazlı sonuçlar ve öğretim elemanlıların bakış açısı arasında tutarlılık olduğunu gösterirken B2 seviyesindeki sınavlar için tutarsızlık ortaya çıkartmıştır. Ayrıca, çalışma AODÇ'nin önemi ve dil ölçme ve değerlendirmede kullanımını vurgularken dil ölçme ve değerlendirmedeki tüm paydaşlar için pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the alignment of the intermediate-level tests applied at an EFL preparatory school in Turkey with the CEFR descriptors. The research employs qualitative case study design, which included both documents and qualitative data from the participants over an academic year. A total of 9 language tests, based on four language skills and two components, were adopted, and the participants were composed of 6 lecturers who were in the testing committee. Purposive sampling method was adopted as the least required level for academic achievement at English medium instruction departments was intermediate level (B1 & B2 levels), and the participants were the lecturers who were in the testing office at the School of Foreign Languages. The data collection was conducted in two phases: (1) the objectives of each test and lists of CEFR descriptors for each skill were prepared and (2) participants wrote reflection paper for each test and semi-structured interviews for each test were conducted with the participants. The results indicated variety in the alignment rates of applied tests with the target levels and lecturers' perspective on the alignment shed light on the factors affecting the alignment rates. The results for the B1-level tests demonstrated consistency between the CEFR-based outcomes and lecturers' perspectives on the alignment rate whereas an inconsistency between them revealed in B2-level tests. Moreover, it offers pedagogical implications for all the stakeholders in language assessment, emphasizing the need for a better understanding of the CEFR and its usage in language assessment.