Avrupa bağlamında yurtdışında anavatan dilleri öğretimi: Türkiye, İspanya ve Portekiz örneği
Teaching homeland languages abroad within the scope of Europe: Examples of Türkiye, Spain and Portugal
- Tez No: 970897
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURUDAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Ekonomik, siyasi ve toplumsal dinamiklerin yol açtığı göç hareketleri, pek çok kamusal alanda politikaların yeniden şekillendirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu alanlardan biri de göçmen çocukların eğitimidir. Göç alan ülkelerde göçmen çocukların eğitimden azami fayda sağlaması için genellikle ev sahibi ülkenin diline öncelik verilmiş, ana vatan dili öğretimi ise ihmal edilmiştir. Ancak ana vatan dili eğitimi, iki dil ve kültür arasında kimlik inşa eden bu çocuklar için bilişsel ve duyuşsal gelişimin ötesinde aidiyet hissi, kültürel bağların korunması ve çok kültürlü toplumlarda kendini ifade etme açısından kritik bir rol oynar. Bu çalışma, Türkiye, İspanya ve Portekiz'in yurt dışındaki göçmen çocuklarına ana vatan dili öğretmek için geliştirdiği politikaları, ev sahibi ülkelerin yaklaşımları bağlamında incelemektedir. Araştırma, uluslararası belgelerde bir hak olarak tanınan ana vatan dili eğitiminin Avrupa'ya 1960'lardan itibaren göç eden topluluklar için hâlâ tek dillilik ideolojisi etkisinde şekillendiğini göz önünde bulundurarak göç gönderen ülkelerin politikalarını analiz etmeyi ve daha kapsayıcı eğitim önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration driven by economic, political, and social dynamics has necessitated the reshaping of public policies across various sectors. One of the most affected areas is the education of migrant children. In host countries, priority has been often given to teaching the language of the host society to maximize migrant children's educational attainment, while instruction in their homeland language has largely been neglected. However, motherland language education plays a crucial role for children navigating between two languages and cultures—not only in supporting their cognitive and emotional development, but also in fostering a sense of belonging, preserving cultural ties, and enabling self-expression in multicultural societies. This study examines the policies developed by Türkiye, Spain, and Portugal to teach the homeland language to their emigrant children within the broader context of the language education approaches adopted by host countries. The research aims to analyze the language education policies of these sending countries, taking into account that, despite international recognition of homeland language education as a right, such instruction continues to be shaped by monolingual ideologies for communities that have migrated to Europe since the 1960s. Ultimately, the study seeks to propose more inclusive educational approaches that reflect the linguistic and cultural realities of migrant children.