Mesleki ve teknik liselerde görev yapan öğretmenlerin eleştirelpedagoji ilkelerine yönelik görüşleri
The opinions of teachers working in vocational and technical highschools on critical pedagogy principles
  1. Tez No: 970901
  2. Yazar: AYŞENUR KILIÇ ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CAN ARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada mesleki ve teknik liselerde görev yapan öğretmenlerin Eleştirel Pedagoji ilkelerine yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'nın merkez ilçelerinde görev yapan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş 323 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerin Eleştirel Pedagoji ilkelerine yönelik görüşlerini belirlemek için araştırmada betimsel yöntem kullanılmış; nicel ve nitel veri toplama tekniklerinden birlikte yararlanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilmiş eleştirel pedagoji senaryoları temelli anket; nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, mesleki ve teknik liselerde görev yapan öğretmenlerin çoğunluğunun Eleştirel Pedagoji ilkelerine katıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin ilkelere katılma durumları; cinsiyet, uzmanlık alanı, kıdem, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum ve yetiştirildikleri ailenin düzeyi değişkenleri açısından incelendiğinde ise“Eleştirel Pedagojiye göre bireyin dönüşüm yolculuğu için umutlu olmak şarttır.”ve“Eleştirel Pedagojiye göre geleneksel eğitim sistemi öğretmeni kısıtlar.”ilkelerinde cinsiyet değişkeni açısından,“Eleştirel Pedagoji bireyin dönüşüm yolculuğunda mevcut olduğu sosyal sınıfın etkisini sorgular.”ilkesine yönelik öğretmen görüşlerinde uzmanlık alanı değişkeni açısından ,“Eleştirel Pedagoji eğitimde diyalog anlayışını savunur.”ilkesine yönelik öğretmen görüşlerinde kıdem değişkeni açısından ve“Eleştirel Pedagojiye göre geleneksel eğitim sistemi öğretmeni kısıtlar.”ilkesine yönelik öğretmen görüşlerinde yaş değişkeni açısından anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Araştırmanın nitel bulguları ise öğretmenlerin eleştirel pedagoji ilkelerine yönelik görüşlerine ilişkin derinlemesine bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions of teachers working in vocational and technical high schools regarding the principles of Critical Pedagogy. The study group consists of 323 teachers working in the central districts of Ankara, selected using the maximum variation sampling method. A descriptive method was employed to identify teachers' views on the principles of Critical Pedagogy, and both quantitative and qualitative data collection techniques were utilized. For the collection of quantitative data, a questionnaire based on critical pedagogy scenarios developed by the researcher was used, while a semi-structured interview form prepared by the researcher was used to collect qualitative data. As a result of the study, it was concluded that the majority of teachers working in vocational and technical high schools agreed with the principles of Critical Pedagogy. When examining the teachers' levels of agreement with the principles in terms of gender, field of expertise, seniority, age, educational level, marital status, and family background, significant differences were found in the principle“According to Critical Pedagogy, being hopeful is essential for an individual's journey of transformation.”and“According to Critical Pedagogy, the traditional education system restricts the teacher.”with regard to the gender variable; in the principle“Critical Pedagogy questions the influence of the social class to which the individual belongs in their journey of transformation.”with regard to the field of expertise variable; in the principle“Critical Pedagogy advocates the concept of dialogue in education.”with regard to the seniority variable; and again in the principle“According to Critical Pedagogy, the traditional education system restricts the teacher.”with regard to the age variable. The qualitative findings of the study provide in-depth information about the teachers' views on the principles of Critical Pedagogy