The impact of technological advancements and regulatory frameworks on financial inclusion in Palestine: Case of Islamic and commercial banks in Ramallah
Filistin'deki finansal kapsayıcılık üzerindeki teknolojik gelişmeler ve düzenleyici çerçevelerin etkisi: Ramallah'taki İslami ve ticari bankalar örneği
  1. Tez No: 970949
  2. Yazar: ABDALLAH S. A. ALDEEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Filistin'de teknolojik gelişmelerin ve düzenleyici çerçevelerin finansal kapsayıcılık üzerindeki etkisini incelemekte; özellikle Ramallah Valiliği'ndeki İslami ve ticari bankalar üzerine odaklanmaktadır. Finansal kapsayıcılık, ekonomik büyümenin, yoksulluğun azaltılmasının ve sosyal eşitliğin temel itici güçlerinden biri olarak öne çıkarken, bu araştırma modern finansal teknolojilerin ve destekleyici düzenleyici ortamların, finansal hizmetlerin yeterince hizmet alamayan kesimlere ulaştırılmasına nasıl katkı sağladığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma; kapsayıcı finansal sistemleri geliştirmek isteyen politika yapıcılar, finansal kurumlar ve kalkınma ajansları için önemli içgörüler sunmaktadır. Öneriler arasında dijital altyapıya yatırım yapılması, finansal okuryazarlığın teşvik edilmesi ve finans sektöründe yenilik ve güveni destekleyecek uyumlu düzenlemelerin benimsenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of technological advancements and regulatory frameworks on financial inclusion in Palestine, focusing specifically on Islamic and commercial banks in the Ramallah Governorate. As financial inclusion emerges as a key driver of economic growth, poverty reduction, and social equity, this research aims to explore how modern financial technologies and supportive regulatory environments contribute to extending financial services to underserved populations. The study offers critical insights for policymakers, financial institutions, and development agencies seeking to enhance inclusive financial systems in developing regions. Recommendations include investing in digital infrastructure, promoting financial literacy, and adopting adaptive regulations to foster innovation and trust in the financial sector.