Üniversite öğrencilerinde kendine yönelik bilgelik algısı ile serbest zaman tutum ilişkisi
The relationship between self-perception of wisdom and leisure attitudes in university students
- Tez No: 970986
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde kendine yönelik bilgelik algısı ile serbest zaman tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel yönteme dayalı ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüştür. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 yıllarında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören ve öğrenimlerine aktif olarak devam eden lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Katılımcıların yaşları 18 ile 26 arasında değişmektedir. Çalışma grubu oluşturulurken uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Özden Turgut ile Serap Nazlı tarafından 2021 yılında Türkçe'ye uyarlanan Kendine Yönelik Bilgelik Algısı Ölçeği ve Levent Önal ile Fatih Bedir tarafından 2023 yılında Türkçe'ye uyarlanan Serbest Zaman Tutum Ölçeği Kısa Formu aracılığı ile elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS Statistics 30 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Pearson Korelasyon analizi sonucunda kendine yönelik bilgelik algısı ile serbest zaman tutumları arasında pozitif yönde orta ile güçlü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu, bilgelik algısındaki artışın serbest zaman tutumlarında da artışa yol açtığını; benzer şekilde, bilgelik algısındaki azalışın tutumlarda da düşüşe neden olduğunu göstermektedir. Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonucunda ise kendine yönelik bilgelik algısı ile cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, yetiştiği yer, sosyoekonomik düzey değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Aynı şekilde serbest zaman tutumları ile cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, yetiştiği yer, sosyoekonomik düzey değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatürde yapılan benzer çalışmalar ışığında tartışılmış, yorumlanmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-directed wisdom perception and leisure attitudes among university students. The research was conducted using a quantitative relational survey design. The study group consisted of undergraduate students who were actively enrolled at Ondokuz Mayıs University in Samsun during the 2024–2025 academic year. Participants' ages ranged from 18 to 26. Convenience sampling was used to form the study group. Data for the study were collected through a Personal Information Form prepared by the researcher, the Self-Directed Wisdom Perception Scale adapted into Turkish by Özden Turgut and Serap Nazlı (2021), and the Short Form of the Leisure Attitude Scale adapted into Turkish by Levent Önal and Fatih Bedir (2023). Data analysis was performed using the SPSS Statistics 30 software. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were employed for statistical analysis. Results of the Pearson Correlation Analysis revealed a significant positive relationship of moderate to strong magnitude between self-directed wisdom perception and leisure attitudes. This finding indicates that an increase in wisdom perception is associated with an increase in leisure attitudes, while a decrease in wisdom perception corresponds to a decrease in these attitudes. The Independent Samples t-test and One-Way ANOVA results indicated no significant differences between self-directed wisdom perception and variables such as gender, age, academic year, place of upbringing, or socioeconomic status. Similarly, no statistically significant differences were found between leisure attitudes and these demographic variables. The findings of the study were discussed and interpreted in light of similar studies in the literature, and recommendations for future research were provided.