Modern Türk kadın şiirinde dişil dilin inşası
The construction of feminine language in modern Turkish women's poetry
- Tez No: 970988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ARDALI BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Öteki cinsiyetler ve cinsel kimlikler için büyük bir mücadele alanı açmış feminizmin tarihinde Simone de Beauvoir'ın“Kadın doğulmaz, kadın olunur,”çıkışı oldukça önemli bir eşik kabul edilir. Bu eşik, şüphesiz mücadelenin ikinci nesli sayılan feministler açısından oldukça önemlidir. Julia Kristeva'nın açtığı yoldan ilerleyen bu feminist araştırmacılara göre tartışılması gereken esas mesele kadının ve erkeğin farklılıklarından oluşan ikili karşıtlık sistemi değil; tüm bunların külliyen olmasa da belirli ölçüde reddi ve öncelikle dilbilime, dolayısıyla söyleme odaklanılması gerektiğidir. Bu tez, Julia Kristeva, Luce Irigaray ve Hélène Cixous tarafından oluşturulan dişil dil (écriture féminine) kuramını Divan şiirinden başlayarak Türk kadın şiirine uyarlamayı ve böylece modern Türk edebiyatının oluşumunda kadın yazısının nasıl bir görev üstlendiğini araştırmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
In the history of feminism, which has opened a great field of struggle for other genders and sexual identities, Simone de Beauvoir's objection,“One is not born but rather becomes a woman,”is considered a very important threshold. This threshold is undoubtedly very important for feminists who are considered the second generation of the struggle. According to these feminist researchers, who follow the path opened by Julia Kristeva, the main issue that needs to be discussed is not the binary opposition system consisting of the differences of men and women, but the rejection of all of these to a certain extent, if not completely, and the focus should be primarily on linguistics, and therefore on discourse. This thesis aims to adapt the feminine language (écriture féminine) theory, created by Julia Kristeva, Luce Irigaray and Hélène Cixous, to Turkish women's poetry, starting from Divan poetry, and thus to investigate what role women's writing played in the formation of modern Turkish literature.