Dijital dönüşümün tedarik zinciri yönetimine etkisi: Gelecekteki inovasyonlar, stratejiler ve uygulamalar
The impact of digital transformation on supply chain management: Future innovations, strategies, and applications
  1. Tez No: 971030
  2. Yazar: GÜNGÖR AYGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün tedarik zinciri yönetimi üzerindeki etkilerini nesnel bir bakış açısıyla, literatür taraması yöntemi kullanarak ele almaktadır. Çalışma kapsamında yapay zeka (AI), nesnelerin interneti (IoT), büyük veri analitiği ve blok zinciri teknolojilerinin tedarik zinciri süreçlerindeki mevcut uygulamaları incelenmiş; söz konusu teknolojilerin verimlilik, maliyet kontrolü, esneklik ve müşteri memnuniyeti gibi alanlardaki katkıları literatürde yer alan bulgular temel alınarak özetlenmiştir. Ayrıca, dijital araçların benimsenmesi sürecinde karşılaşılan teknik, organizasyonel ve stratejik zorluklar literatürde sunulan çözüm önerileriyle birlikte tartışılmıştır. Bu çalışma, bu teknolojilerin sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimindeki rolünü ve gelecekte odaklanılması önerilen yenilikçi uygulama alanlarını ortaya koyarak, işletmeler için düzenlenmiş bir literatür temelli yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digital transformation on supply chain management from an objective perspective using the literature review method. Within the scope of the study, current applications of artificial intelligence (AI), internet of things (IoT), big data analytics and blockchain technologies in supply chain processes were examined; the contributions of these technologies in areas such as efficiency, cost control, flexibility and customer satisfaction were summarized based on the findings in the literature. In addition, technical, organizational and strategic challenges encountered in the process of adopting digital tools were discussed together with solution suggestions provided in the literature. This study presents a literature based roadmap for businesses by revealing the role of these technologies in sustainable supply chain management and innovative application areas recommended to be focused on in the future.