Robotik kodlama dersinin ortaokul öğrencilerinin 21.yüzyıl becerileri ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of robotic coding course on secondary school students' 21st century skills and computational thinking skills
  1. Tez No: 971033
  2. Yazar: EZGİNUR MASMAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen ve Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul düzeyinde uygulanan robotik kodlama dersinin öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve bilgi işlemsel düşünme (BİD) becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinde MEB''e bağlı özel bir ortaokulda 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında deneysel desen kullanılmış, deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kalemkuş (2020) tarafından geliştirilen 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Karalar (2021) tarafından geliştirilen Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, robotik kodlama dersine katılan öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerinde anlamlı düzeyde olumlu gelişmeler gözlemlenmiş; özellikle algoritmik düşünme, yaratıcı düşünme ve problem çözme alt boyutlarında etkili olduğu belirlenmiştir. Ancak, 21. yüzyıl becerileri genelinde deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bu durum, ilgili becerilerin gelişimi için daha uzun süreli disiplinler arası ve bütüncül bir öğretim sürecine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.Araştırma, robotik kodlama eğitiminin pedagojik etkilerine yönelik çeşit öneriler sunarak katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini desteklediği; ancak 21. yüzyıl becerilerinin tüm boyutlarına yayılabilmesi için süreklilik arz eden programlara ihtiyaç duyulduğu ortaya konmuştur. Araştırma, robotik kodlama eğitiminin pedagojik açıdan nasıl daha etkili uygulanabileceğine dair öneriler de sunarak eğitimciler için önemli girdiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of a middle school-level robotics coding course on students' 21st-century skills and computational thinking (CT) abilities. The research was conducted during the 2024–2025 academic year with 6th-grade students at a private middle school affiliated with the Ministry of National Education in Antalya, Türkiye. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed. Data were collected using the 21st Century Skills Scale developed by Kalemkuş (2020) and the Computational Thinking Skills Scale developed by Karalar (2021). The collected data were analyzed using the t-test in the SPSS program. According to the findings, students who participated in the robotics coding course showed a statistically significant improvement in their computational thinking skills, particularly in the sub-dimensions of algorithmic thinking, creative thinking, and problem- solving. However, no statistically significant difference was found between the experimental and control groups regarding overall 21st-century skills. This suggests that the development of such skills may require longer-term and more integrated instructional approaches. Overall, the study concludes that robotics coding education effectively supports students' computational thinking abilities and offers pedagogical insights for enhancing its implementation in educational contexts.