Ortaokul öğrencilerinin kodlama eğitimine yönelik tutumlarının araştırılması
Investigation of middle school students' attitudes towards coding education
- Tez No: 890910
- Danışmanlar: PROF. ALEV ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin kodlama eğitimine yönelik tutumlarının araştırılmasıdır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bir devlet okulunda 7.sınıfta öğrenim görmekte olan 19'u kız 25'i erkek 44 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma deseni olarak ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmış ve uygulama süreci 8 haftada toplam 16 ders saati sürmüştür. Veri toplama aracı olarak Altun-Yalçın, Kahraman ve Yılmaz (2020) tarafından geliştirilen ve Cronbach Alpha değeri 0.91 olan Robotik Kodlama Tutum Ölçeği (RCAS) kullanılmıştır. Uygulamadan önce çalışma grubuna yapılacak eğitimle ilgili gerekli bilgiler verilmiş ve eğitimde kullanılacak iDea programı tanıtılarak örnek etkinlikler yapılmıştır. Uygulama sürecinde ise çalışma grubu ile; fen bilimleri dersi öğretim programı kazanımlarına uygun olarak belirlenen“tarla sür”,“kasisli yollarda araç kontrolü”,“sürat ölçer”,“mesafe ölçer”,“trafik lambası”ve“sıcaklık ölçer”isimli kodlama etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. RCAS, uygulama öncesi ön test uygulama sonrasında son test olarak çalışma grubuna uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılım göstermesi sonucu parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizine göre yapılan Robotik Kodlama Tutum Ölçeği'nin ön test ve son test puan ortalamaları arasında son test puan ortalamaları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte ölçekte bulunan motivasyon, öz yeterlik ve kaygı alt faktörlerinde de ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırılmasında istatistiksel olarak son test puan ortalamaları lehine anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bu sonuçların sınıf ortamı, öğrencilerin teknoloji kullanımında bilgi eksikleri gibi nedenlerden ve eğitimin süresinin kısa olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca kız ve erkek öğrencilerin ön test puan ve son test puan ortalamaları tutum puanlarının cinsiyet değişkenine göre de değerlendirilmesi yapılmış ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the attitudes of secondary school students towards coding education. The research was conducted with 44 students, 19 girls and 25 boys, studying in the 7th grade at a public school in Ankara in the 2022-2023 academic year. Pretest-posttest quasi-experimental design was used as the research design, and the application process lasted a total of 16 lesson hours in 8 weeks. Robotic Coding Attitude Scale (RCAS), developed by Altun-Yalçın, Kahraman and Yılmaz (2020) with a Cronbach Alpha value of 0.91, was used as a data collection tool. Before the application, the working group was given the necessary information about the training to be given and the iDea program to be used in the training was introduced and sample activities were carried out. During the implementation process, with the working group; Coding activities named“plow a field”,“vehicle control on bumpy roads”,“speed meter”,“distance meter”,“traffic light”and“temperature meter”, which were determined in accordance with the science course curriculum achievements, were carried out. RCAS was applied to the study group as a pre-test before the application and a post-test after the application. The data obtained from this research were analyzed with the SPSS program. Parametric tests were used as the data obtained showed a normal distribution. According to the analysis of the data, it was determined that there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test score averages of the Robotic Coding Attitude Scale in favor of the post-test score averages. However, when comparing the pre-test and post-test mean scores in the sub-factors of motivation, self-efficacy and anxiety in the scale, no statistically significant difference was seen in favor of the post-test mean scores. It can be said that these results are due to reasons such as the classroom environment, students' lack of knowledge in the use of technology, and the short duration of the education. In addition, the pre-test and post-test average attitude scores of male and female students were evaluated according to the gender variable and no statistically significant difference was found.