Çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak performans değerlendirme modeli
Performance evaluation model using multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 971034
  2. Yazar: ELİF DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İşletmeler kariyer yönetimi politikalarını oluştururken başarı gösteren çalışanlarına yükselme imkânı sunabilmeli ve adil bir terfi mekanizması oluşturmalıdır. Performans değerleme sonuçları işletmenin geleceğine yön verecek insanların önemli konumlara getirilmesi konusunda etkili bir konumdadır. Bu çalışmada, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir çorap fabrikasında çalışan 268 mavi yaka çalışan arasından usta personel seçim problemi ele alınarak birden fazla kriterin etkisi dikkate alınmış ve ÇKKV tekniklerinden faydalanılmıştır. Çalışan makine sayısı, operatör verimliliği, fire, duruş sayısı ve duruş süresi olarak belirlenmiş olan beş kriterin ağırlıklandırılmasında ÇKKV yöntemlerinden olan MEREC; mavi yaka personel arasından yapılacak usta personel seçimi için ise CODAS yöntemi kullanılmıştır. İki yıllık veriler dikkate alınarak yapılan personel değerleme çalışmasında en yüksek ağırlığa sahip kriter duruş süresi olarak belirlenmiştir. Firma yetkilileri ve konunun uzmanları ile sonuçlar değerlendirildiğinde bir mavi yaka personelin makineye müdahale süresinin personelin işinde yetkinliği ile yakından ilişkili olduğu kanısına varılmıştır. Ağırlıklandırma sonrasında personeller arasında CODAS metodu ile gerçekleştirilen sıralama ile usta personel seçimi tamamlanmıştır. Bu çalışma ile, şimdiye kadar şirket yöneticilerinin tecrübelerine ve gözlemlerine dayanarak gerçekleştirilen usta personel seçimi sayısal verilere dayandırılarak, adil bir şekilde tamamlanmış ve firmada da uygulamaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When developing career management policies, businesses should offer promotion opportunities to successful employees and establish a fair promotion mechanism. Performance evaluation results play a critical role in appointing individuals to strategic positions that will shape the future of the company. In this study, the foreman selection problem was addressed by considering multiple criteria among 268 blue-collar workers employed in a sock factory operating in the textile sector. One of the MCDM techniques, the MEREC, was used to determine the weights of five criteria: number of machines operated, operator efficiency, waste rate, number of downtimes, and duration of downtimes. For the selection of foreman personnel among the blue-collar workers, the CODAS method was employed. Based on performance data collected over a two-year period, the downtime duration was identified as the most significant criterion. Upon evaluation of the results by company officials and field experts, it was concluded that the intervention time of an employee in machine malfunctions is closely related to their level of expertise. Following the weighting process, foreman personnel were selected using the CODAS method to rank the employees. This study allowed the foreman selection process, which had previously relied on managerial experience and observations, to be completed based on quantitative data in a fair and transparent manner, and the method has been implemented in the company.