Yazılım geliştirmede bulanık gereksinim yönetimi
Fuzzy requirements management in software development
  1. Tez No: 971035
  2. Yazar: AYLİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EGESOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yazılım projelerindeki gereksinim mühendisliği süreçlerine esnek ve gerçekçi bir bakış açısı kazandırmak amacıyla, Bulanık Betimleme Ağacı (BBA) tabanlı özgün bir model sunmaktadır.Önerilen model, gereksinimlerin sağlanma durumunu sadece“var”ya da“yok”şeklinde değerlendirmek yerine, ara değerlerle ifade ederek daha hassas analizler yapılmasına olanak tanır. Bu modelin uygulanabilirliğini desteklemek amacıyla geliştirilen yazılım aracı, gereksinimlerin ve proje ilerleyişinin anlık olarak izlenmesini sağlar. Böylece proje yöneticileri, yazılımın tamamlanma durumu hakkında daha somut ve sürekli güncellenebilir verilere dayalı kararlar alabilir. Tezde ayrıca, yazılımın hangi modüllerinin bir sonraki aşamada geliştirilmesi gerektiğini öneren yapay zeka destekli bir sistem geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, yapay zeka ve bulanık mantığı yazılım mühendisliğiyle entegre ederek sürecin hem daha verimli hem de daha bilinçli bir şekilde ilerlemesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an original model based on the Fuzzy Spesification Tree with the aim of bringing a flexible and realistic perspective to requirements engineering processes in software projects. Unlike traditional models that evaluate requirements as simply“fulfilled”or“not fulfilled,”the proposed model allows for more precise analyses by representing requirement fulfillment with intermediate values. To support the applicability of this model, a software tool has been developed that enables real-time monitoring of both requirements and project progress. This allows project managers to make more concrete and continuously updated, data-driven decisions regarding the software's completion status. Additionally, the thesis introduces an AI-powered system that recommends which software modules should be developed in the next phase. This approach integrates artificial intelligence and fuzzy logic into software engineering, aiming to make the development process more efficient and well-informed.