Sublance ölçümünün çelik üretimi üzerindeki etkileri
Effects of sublance measurement on steel production
  1. Tez No: 971054
  2. Yazar: RASİM NECDET YENEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, çelik üretiminde kullanılan sublance ölçüm sisteminin üretim süreçleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, sublance sistemi uygulaması öncesi ve sonrası süreç verilerini karşılaştırarak, bu teknolojinin üretim süresi, karbon düşüm süresi, hata oranı, enerji tüketimi, üretim kapasitesi, iş gücü verimliliği ve ürün kalitesi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma, Demir Çelik Fabrikası'na bağlı bir çelik üretim tesisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış ve sublance sistemi devreye alınmadan önceki ve sonraki üretim verileri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca süreç parametreleri arasında regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, sublance sisteminin üretim süresinde %13,7, karbon düşüm süresinde %22 oranında azalma sağladığını göstermektedir. Döküm başına hatalı ürün oranı %40,4 oranında azalmış; enerji tüketiminde %8,9'luk düşüş, üretim kapasitesinde %8,3 ve iş gücü verimliliğinde %13,3 artış gözlenmiştir. Ayrıca kimyasal bileşim tutarlılığında (karbon ve mangan) önemli iyileşmeler sağlanmıştır. Karbon düşüm süresi ile enerji tüketimi arasında r = 0,85 ve üretim süresi ile hatalı ürün oranı arasında r = 0,78 düzeyinde pozitif korelasyonlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sublance sistemi çelik üretiminde yalnızca ölçüm aracı olarak değil, aynı zamanda süreç iyileştirme, kalite artırma ve enerji verimliliği sağlama aracı olarak önemli katkılar sunmaktadır. Bu yönüyle, çelik üretim sektöründe dijitalleşme ve otomasyon yatırımlarının sürdürülebilirlik ve rekabet gücü açısından kritik bir unsur olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the sublance measurement system used in steel production on production processes were investigated. The main purpose of the study was to compare the process data before and after the sublance system application and to reveal the effects of this technology on production time, carbon reduction time, error rate, energy consumption, production capacity, labor efficiency and product quality. The study was carried out in a steel production facility affiliated to Iron and Steel Factory. Quantitative method was used in the study and the production data before and after the sublance system was put into operation were compared statistically. In addition, regression and correlation analyses were performed between the process parameters. The findings show that the sublance system provided a 13.7% reduction in production time and 22% in carbon reduction time. The defective product rate per casting decreased by 40.4%; a decrease of 8.9% in energy consumption, an increase of 8.3% in production capacity and a 13.3% increase in labor efficiency were observed. In addition, significant improvements were achieved in chemical composition consistency (carbon and manganese). Positive correlations were found between carbon reduction time and energy consumption at r = 0.85 and between production time and defective product rate at r = 0.78. As a result, the sublance system provides significant contributions in steel production not only as a measurement tool but also as a tool for process improvement, quality enhancement and energy efficiency. In this respect, it has been revealed that digitalization and automation investments in the steel production sector are a critical element in terms of sustainability and competitiveness.