The effects of particle shape on mechanicalbehavior of granular soils: A DEM Study
Tanecik şeklinin granüler zeminlerin mekanikdavranışına etkileri: Bir AEY Çalışması
- Tez No: 971061
- Danışmanlar: PROF. DR. TORSTEN WICHTMANN, DR. MOHAMMAD JAVAD SALIMI, DR. NAZANIN IRANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ruhr-Unıversıtat Bochum
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ayrık Elemanlar Yöntemi (DEM) kapsamında granüler zeminlerde parçacıklar arasındaki temas yüzeylerinde oluşan mikro mekanik etkileşimleri temsil eden parametrelerin, zeminin makro ölçekli deformasyon davranışına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, üç eksenli basınç deneyi sayısal olarak modellenmiştir ve test simülasyonları drenajlı ve drenajsız yükleme koşullarında gerçekleştirilmiştir. Modellemede parçacıklar farklı şekillerde tanımlanmış ve temas etkileşimleri farklı kontakt modelleri aracılığıyla temsil edilmiştir. Analizler kapsamında eksenel deformasyon - deviatör gerilme ile eksenel deformasyon – hacimsel deformasyon ilişkilerini gösteren çıktılar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mikro mekanik temas parametrelerinde yapılan değişikliklerin, zeminin makro düzeydeki bütünsel deformasyon tepkisini belirgin şekilde etkilediğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of parameters representing micro-mechanical interactions at contact surfaces between particles in granular soils, within the scope of the Discrete Element Method (DEM), on the macro-scale deformation behavior of the soil was investigated. For this purpose, a triaxial compression test was numerically modeled, and test simulations were performed under drained and undrained loading conditions. In the modeling, particles were defined in different ways, and contact interactions were represented through different contact models. The analyses yielded outputs showing the relationships between axial deformation and deviatoric stress, as well as axial deformation and volumetric deformation. The results revealed that changes in micro-mechanical contact parameters significantly affect the soil's overall deformation response at the macro level.