Eczanelerde satılan kuersetin içeren takviyelerin etken madde miktarı ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Quantitative analysis of quercetin and evaluation of antioxidant activities in dietary supplements available in pharmacies
- Tez No: 971066
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, eczanelerde satılan farklı ticari kuersetin takviyelerinin içerik analizlerini gerçekleştirmek ve etiket üzerinde belirtilen kuersetin miktarları ile laboratuvar analizleri sonucunda elde edilen gerçek miktarları karşılaştırmaktır. Ayrıca, analiz edilen ürünlerin antioksidan kapasitelerini 2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH•), 2,2'-Azino-bis (3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS•+), Demir (III) İyonu İndirgeme Antioksidan Gücü (FRAP) ve Bakır (II) İyonu İndirgeme Antioksidan Kapasitesi (CUPRAC) yöntemleriyle değerlendirmek ve elde edilen sonuçları literatürdeki verilerle kıyaslayarak bilimsel olarak yorumlamaktır. Bu doğrultuda, kuersetin içeren takviyelerin kaliteleri, güvenilirlikleri ve etiket doğruluklarının halk sağlığı açısından önemine dikkat çekilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, İstanbul'da eczanelerden temin edilen 11 farklı kuersetin içerikli ticari ürün incelenmiştir. Ürünlerin kuersetin içerikleri yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Antioksidan kapasiteleri ise in vitro spektrofotometrik yöntemler ile değerlendirilmiştir. Numuneler, analiz öncesinde etiket bilgilerine uygun şekilde hazırlanmış; 200 mg'lık örnekler 4 mL çözücüde çözülerek analizlere tabi tutulmuştur. Antioksidan testlerinde her ürünün 0,1; 0,05; 0,025; 0,01 ve 0,005 mg/mL konsantrasyonları değerlendirilmiş, sonuçlar yarı maksimum inhibisyon konsantrasyonu (IC50) ve Trolox eşdeğeri (TE/g) cinsinden raporlanmıştır. Tüm analizler üç paralelde gerçekleştirilmiş ve sonuçlar raporlanmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre, incelenen 11 ticari kuersetin ürününün etiketlerinde belirtilen kuersetin miktarları ile HPLC sonuçları arasında bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle lipozomal ve fitozomal formdaki ürünlerin kuersetin içeriklerinin daha yüksek olduğu ve bazı ürünlerde etiket üzerinde belirtilen miktardan daha fazla kuersetin bulunduğu belirlenmiştir. Antioksidan kapasite analizlerinde ise CUPRAC yönteminde en yüksek değerler gözlemlenirken, ABTS ve DPPH yöntemleriyle elde edilen sonuçlar genel olarak daha düşük bulunmuştur. FRAP analizinde de benzer bir eğilim gözlenmiş ve ürünler arasında belirgin farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak, kuersetin içerik miktarı ile antioksidan kapasitenin ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçları, eczanelerde satılan kuersetin takviyelerinin içerik doğruluğu ve antioksidan kapasiteleri açısından önemli farklılıklar taşıdığını ortaya koymuştur. Bu durum, tüketicilerin doğru bilgiye ulaşma hakkını ve ürünlerin etkinlikleri açısından güvenilirliğini sorgulamayı gerektirmektedir. Elde edilen bulgular, kuersetin takviyesi kullanacak bireylerin bilinçli seçim yapmalarının ve sağlık profesyonellerinin de ürün seçiminde dikkatli olmalarının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, ürünlerin içeriklerinin bağımsız laboratuvarlarca düzenli olarak denetlenmesi ve etiket bilgilerinin bu analizlere dayandırılarak hazırlanması, halk sağlığı açısından önemli bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to perform content analyses of various commercial quercetin supplements sold in pharmacies and to compare the quercetin amounts declared on the labels with the actual quantities determined through laboratory analyses. Additionally, the antioxidant capacities of the analyzed products were evaluated using 2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH•), 2,2'-Azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS•+), Ferric Reducing Antioxidant Power (FRAP), and Cupric Ion Reducing Antioxidant Capacity (CUPRAC) methods. The results were interpreted scientifically by comparing them with data from the literature. This study aims to highlight the importance of the quality, reliability, and label accuracy of quercetin-containing supplements in terms of public health. Materials and Methods: In this study, 11 different commercial quercetin products obtained from pharmacies in Istanbul were analyzed. The quercetin contents of the products were determined using High-Performance Liquid Chromatography (HPLC). Their antioxidant capacities were evaluated using in vitro spectrophotometric methods. Prior to analysis, samples were prepared according to the label information; 200 mg of each product was dissolved in 4 mL of solvent and subjected to analysis. For antioxidant testing, each product was evaluated at concentrations of ürünün 0,1, 0,05, 0,025, 0,01 and 0,005 mg/mL, and the results were reported as IC 50 and Trolox equivalents (TE/g). All analyses were performed in triplicate, and the results were reported. Results: According to the analysis results, discrepancies were identified between the quercetin amounts stated on the product labels and the HPLC results for the 11 commercial quercetin supplements examined. Products in liposomal and phytosomal forms were found to contain higher levels of quercetin, and in some cases, the actual content exceeded the labelled amount. Among the antioxidant capacity tests, the highest values were observed with the CUPRAC method, while lower values were generally recorded with the ABTS and DPPH methods. A similar trend was observed in the FRAP analysis, where significant differences between products were also noted. In general, no correlation was found between quercetin content and antioxidant capacity. Conclusion: The findings of this study reveal considerable differences in terms of content accuracy and antioxidant capacity among quercetin supplements sold in pharmacies. This raises concerns regarding the right of consumers to access accurate product information and the reliability of these products in terms of efficacy. The results emphasize the importance of informed decision-making by individuals using quercetin supplements and the need for healthcare professionals to be selective in product recommendations. Furthermore, regular inspection of product content by independent laboratories and the alignment of label information with analytical results are essential requirements for protecting public health.