Piyasada satılan badem yağlarının Avrupa farmakopesi monograf kriterleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of almond oils sold in the market in terms of European pharmacopoeia monograph criteria
- Tez No: 556223
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, eczanelerde satılan 17 badem yağı numunesinin Avrupa Farmakopesi 7,0'da yer alan“badem yağı”monografında belirlenen kriterler yönünden analizleri yapılmıştır. Bu amaçla numunelerde görünüş değerlendirmesi, ince tabaka kromotografisi analizi, asitlik değeri, peroksit değeri ve Gaz Kromatografisi-Alevli İyonlaştırma Dedektör yöntemi ile yağ asitlerinin analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda 17 numuneden 2'sinin farmakope kriterlerine uygun olduğu belirlenmiştir. Piyasada sağlık faydası ve kozmetik amaçlı pazarlanan badem yağının gerçekte Avrupa farmakopesi kriterlerine uygun olması gereklidir. Türk Gıda Kodeksi Bitki Adı ile Anılan Yağlar Tebliği“nde bile yer almayan badem yağının piyasada hangi kalitede olması gerektiği çok büyük bir sorundur. Acilen badem yağının ”Türk Gıda Kodeksi Bitki Adı ile Anılan Yağlar Tebliği"nde yer alması ve kalite kriterlerinin oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 17 almond oil samples sold in pharmacies were analyzed in terms of“almond oil”monograph criteria which have been mentioned in European Pharmacopoeia 7,0. With this purpose, visual avaluation on samples, thin layer chromatography analysis, acidity value, peroxide value and analysis of fatty acids through the method of Gas Chromatography-Flame Ionization Detector, have been carried out. As the result of the study, it was determined that 2 of the 17 samples were in compliance with the pharmacopoeia criteria. Almond oil on sale marketed for health benefit and cosmetic purposes should in fact be in compliance with the European pharmacopoeia criteria. The quality of almond oil which is not even included in the Turkish Food Codex Communiqué on Oils with the name of Plants, is a significant problem. It is urgently necessary almond oil to take place in the Turkish Food Codex Communiqué on Oils with the Name of Plant and quality criteria shall be composed.