Diyetisyen ve diyetisyen adaylarında besin teknolojisi neofobisi ile sürdürülebilir beslenme davranışları arasındaki ilişki
The relationship between food technology neophobia and sustainable nutrition behaviors in dietitians and dietitian candidates
  1. Tez No: 971070
  2. Yazar: FEVZİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM AYTEKİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, diyetisyen ve diyetisyen adaylarında besin teknolojisi neofobisi ile sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yürütülmüş, kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Veriler, Türkiye'de yaşayan Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencileri ile diyetisyenlerden, Haziran 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini 414 diyetisyen ile 418 Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencisi olmak üzere toplam 832 birey oluşturmuştur. Ankette, sosyodemografik özellikler bilgi formu,“Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği”ve“Besin Teknolojisi Neofobisi Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği puanları incelendiğinde; diyetisyenlerin, tüm alt boyutlarda (besin tercihi, besin israfının azaltılması, mevsimsel ve yerel beslenme ile besin satın alma) öğrencilere kıyasla daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir (p<0,05). Bu ölçeğin besin satın alma alt boyutunda, 4. sınıf öğrencilerinin (3,47±0,71), 1. sınıf öğrencilerinden (3,20±0,85) daha yüksek puan aldığı saptanmıştır (p=0,048). Ayrıca çocuk hastalıkları alanında çalışan diyetisyenlerin (117,07) puanının, yetişkin hastalıkları (104,98) ve“diğer”alanlarda çalışanlara (101,24) göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,05). Her iki grubun da besin teknolojisi neofobisi puanlarının; sosyodemografik özellikler ve çalışma koşulları açısından benzer olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Besin teknolojisi neofobisi puanları açısından da öğrenciler (47,00±12,93) ve diyetisyenler (47,51±13,38) arasında farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Her iki grupta da sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışlar ile besin teknolojisi neofobisi arasında çok zayıf, pozitif bir ilişki saptanmıştır (öğrenci: r=0,164, p=0,001; diyetisyen: r=0,137, p=0,005). Bu bulgular, beslenme ve diyetetik bölümünün eğitim müfredatının yeniden yapılandırılması ve diyetisyenler için hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesinin kritik önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between food technology neophobia and sustainable dietary behaviors among dietitians and dietitian candidates through a cross-sectional and descriptive research design. The data were collected through an online survey conducted between June 2024 and April 2025 among dietitians and students enrolled in Nutrition and Dietetics programs in Türkiye. The study sample consisted of a total of 832 participants, including 414 dietitians and 418 Nutrition and Dietetics students. The questionnaire consisted of a sociodemographic information form, the“Sustainable Dietary Behaviors Scale,”and the“Food Technology Neophobia Scale.”Analysis of the participants' Sustainable Nutrition Behavior Scale scores revealed that dietitians scored significantly higher than students in all sub-dimensions (food preference, reduction of food waste, seasonal and local nutrition, and food purchasing) (p<0.05). In the food purchasing sub-dimension of this scale, 4th-year students (3.47±0.71) had significantly higher scores than 1st-year students (3.20±0.85) (p=0.048). Furthermore, dietitians specializing in pediatric care (117.07) had higher scores than those working in adult diseases (104.98) and in“other”fields (101.24) (p<0.05). No significant differences were found in food technology neophobia scores between the two groups in terms of their sociodemographic characteristics and working conditions (p>0.05). Similarly, no significant difference was observed between students (47.00±12.93) and dietitians (47.51±13.38) in their food technology neophobia scores (p>0.05). In both groups, a very weak positive correlation was found between sustainable nutrition behaviors and food technology neophobia (students: r=0.164, p=0.001; dietitians: r=0.137, p=0.005). These findings highlight the critical importance of restructuring the nutrition and dietetics curriculum and developing in-service training programs for dietitians.