Web tabanlı renal transplantasyon hemşire eğitiminin hasta merkezli bakım yetkinliği ile danışmanlık becerilerine etkisi
The effect of web-based renal transplantation nurse training on patient-centered care competence and counseling skills
  1. Tez No: 971072
  2. Yazar: EMEK BAKANOĞLU KALKAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma web tabanlı renal transplantasyon hemşire eğitiminin hasta merkezli bakım yetkinliği ile danışmanlık becerilerine etkisini değerlendirmek amacıyla ön test-son test randomize kontrollü tasarımlı olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Eylül 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği'ne kayıtlı 1780 hemşire oluşturdu. Araştırma, girişim grubu (n=30) ve kontrol grubunu (n=30) oluşturan 60 hemşire ile tamamlandı. Girişim grubu hemşireler, sekiz haftalık web tabanlı renal transplantasyon hemşire eğitim programına katıldı. Kontrol grubu hemşirelere ise herhangi bir girişim uygulanmadı. Araştırma verileri,“Hemşire Bilgi Formu”,“Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği (HMBYÖ)”ve“Hemşirelerde Danışmanlık Becerileri Ölçeği (HDBÖ)”ile ön test, izlem ve son test olmak üzere üç izlemde toplandı. Verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Araştırmada, girişim grubundaki hemşirelerin yaş ortalamasının 30,47±4,70 yıl ve kontrol grubunda ise 30,47±4,32 yıl olduğu saptandı. Girişim grubu hemşirelerin HMBYÖ ile HDBÖ izlem puanlarının, ön test puanlarından; son test puanlarının ise hem ön test hem de izlem puanlarından daha yüksek olduğu; kontrol grubu hemşirelerin ise sadece son test puanlarının ön test puanlarından yüksek olduğu saptandı. Girişim ve kontrol grupları arasında ise ön test HMBYÖ ve HDBÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken (p0,05), izlem ve son test puanlarının girişim grubunda kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi. Her iki ölçekten elde edilen puanlar arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler görüldü. Sonuç: Renal transplantasyon hemşirelerinin hasta merkezli bakım yetkinliği ve danışmanlık becerilerinin arttırılmasında web tabanlı eğitimin etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a pretest-posttest randomised controlled design to evaluate the effect of web-based renal transplantation nurse training on patient-centred care competence and counselling skills. Materials and Methods: The population of the study consisted of 1780 nurses registered with the Turkish Nephrology, Dialysis and Transplantation Nurses Association between September 2024 and January 2025. The study was completed with 60 nurses constituting the intervention group (n=30) and the control group (n=30). The intervention group nurses participated in the web-based renal transplantation nurse training programme for eight weeks. No intervention was applied to nurses in the control group. The research data were collected in three follow-ups, including pre-test, follow-up and final test, using the“Nurse Information Form”,“Patient-Centred Care Competence Scale (PCCS)”and“Consulting Skills Scale for Nurses (CSSN)”. Appropriate statistical methods were used in the analysis of the data. Results: The research found that the average age of nurses in the intervention group was 30.47±4.70 and 30.47±4.32 years in the control group. It was found that the intervention group nurses' PCCS and CNS follow-up scores were higher than pre-test scores, and post-test scores were higher than both pre-test and follow-up scores; however, only the post-test scores of the control group nurses were higher than pre-test scores. There was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of pre-test PCCS and CNS scores (p0.05), follow-up and post-test scores were significantly higher in the intervention group than in the control group. Significant and positive relationships were observed between the scores obtained from both scales. Conclusion: Web-based training was found to be effective in increasing patient-centred care competence and counselling skills of renal transplantation nurses.