Rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerin katılım sıklıklarının mutluluk ve yaşam kalitelerine etkisi: Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi örneği
The effect of participation frequency of individuals participating in recreational activities on happiness and quality of life: The case of Ardahan Yalnızçam Ski Center
- Tez No: 971086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ERCİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezinde rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerin rekreatif etkinliklere katılım sıklığı düzeylerinin mutluluk ve yaşam kalitelerine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezinde rekreasyonel etkinliklere katılan 735 gönüllü birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Rekreatif Etkinliklere Katılım Sıklığı Ölçeği”,“Oxford Mutluluk Ölçeği”,“Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, bireylerin ölçeklerden aldıkları puanlarda farklılaşmayı belirlemek için bağımsız t testi ve one-way ANOVA analizi yapılmıştır. Katılım sıklığı, mutluluk ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon çarpımı testi yapılmıştır. Etkinliklere katılım sıklığının mutluluk ve yaşam kalitesi düzeyini yordayıp yordamadığını belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, bireylerin rekreatif etkinliklere katılım sıklığı puanlarının yüksek, mutluluk ve yaşam kalitesi puanlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Rekreatif etkinliklere katılım sıklığı, mutluluk ve yaşam kalitesi puanlarında cinsiyete ve aylık gelir durumuna göre anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Yaşa, öğrenim durumu ve çalışma yılına göre rekreatif etkinliklere katılım sıklığı ve yaşam kalitesi puanlarında anlamlı bir farklılık tespit edilirken, mutluluk puanlarında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Medeni duruma göre rekreatif etkinliklere katılım sıklığı ve mutluluk puanlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, yaşam kalitesi puanlarında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Katılım sıklığı ile mutluluk ve yaşam kalitesi arasında; yaşam kalitesi ve mutluluk arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Katılım sıklığının mutluluk ve yaşam kalitesi düzeyini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Sonuç: Etkinliklere katılım sıklığı, mutluluk ve yaşam kalitesi arasında olumlu ve anlamlı ilişkiler olduğu anlaşılmaktadır.Ayrıca bireylerin rekreatif etkinliklere katılım sıklığının mutluluk ve yaşam kalitesi düzeylerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effect of individuals' levels of participation frequency in recreational activities on their happiness and quality of life at the Ardahan Yalnızçam Ski Resort. Method: The relational survey method was used in the study. The sample consisted of 735 volunteers who participated in recreational activities at the Ardahan Yalnızçam Ski Resort. As data collection tools, the“Recreational Activity Participation Frequency Scale,”the“Oxford Happiness Questionnaire,”and the“Quality of Life Scale”were used. In data analysis, an independent t-test and one-way ANOVA were conducted to determine whether there were differences in individuals' scores from the scales. Pearson's correlation coefficient test was used to determine the relationships between participation frequency, happiness, and quality of life. Simple linear regression analysis was applied to determine whether participation frequency predicted happiness and quality of life levels. Findings: The study found that individuals' recreational activity participation frequency scores were high, while their happiness and quality of life scores were at a moderate level. No significant differences were found in participation frequency, happiness, and quality of life scores according to gender and monthly income. Significant differences were found in participation frequency and quality of life scores according to age, educational status, and years of work, but no significant differences were found in happiness scores. According to marital status, no significant differences were found in participation frequency and happiness scores, while significant differences were found in quality of life scores. Positive and significant relationships were found between participation frequency and happiness and quality of life, as well as between happiness and quality of life. It was determined that participation frequency positively affects happiness and quality of life levels. Conclusion: It is understood that there are positive and significant relationships between participation frequency, happiness, and quality of life. Furthermore, individuals' recreational activity participation frequency increases their levels of happiness and quality of life.