Çalışanların rekreasyon etkinliklerine katılım sıklıklarının mutluluk ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisi
Effects of frequency of recreational activities on happiness and quality of life in employee
- Tez No: 514799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir ilindeki merkez ilçe belediyelerinde çalışan bireylerin rekreasyonel etkinliklere olan katılım sıklıklarının, bireylerin mutluluklarına ve yaşam kalitelerine olan etkisini incelemek ve bunun yanında aktivitelere katılım sıklığının demografik değişkenlere göre farklılığının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda merkez ilçe belediyelerinde çalışan toplamda 412 kişiye araştırmanın ölçeği uygulanmış ve bulgular analiz edildiğinde araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerinin, rekreasyonel aktivitelere katılım düzeylerine pozitif yönde etki ettiği görülmüştür. Buna ek olarak, bireylerin rekreasyonel etkinliklere katılım sıklıklarının da bireylerin mutluk ve yaşam kalitesi seviyelerine yine pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiş, mutluluk seviyesi arttıkça bireyin yaşam kalitesinin de doğru oranda yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the results of the survey in the central district municipalities of Eskişehir, the participation in recreational activities of working individuals and their frequency of being, their happiness and their quality of life. And to determine the frequency of participation in activities demographic variables. In this purpose 412 persons working in the central district municipalities in the direction of the scale of the research was applied and when the findings were analyzed demographic characteristics of the individuals participating in the research, recreational positive effects on participation levels of activities It was observed. In the addition of, individual recreational activities the frequency of participation is also a measure of the happiness and quality of life have been determined to have positive effects on the levels, as the level of happiness increases, the quality of life of the individual also increases.