Klinik laboratuvar bulgularının kronik hastalıklar üzerindeki etkilerinin açıklanabilir yapay zeka teknikleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of clinical laboratory findings on chronic diseases with explainable artificial intelligence techniques
  1. Tez No: 971101
  2. Yazar: TÜRKER BERK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞRI KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik hastalıklar, dünya genelinde artan görülme sıklığı ve sağlık sistemlerine olan yükü nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu hastalıkların erken teşhisi, doğru risk değerlendirmesi ve kişiye özel yönetimi, hasta sonuçlarını iyileştirmek açısından büyük önem taşır. Geleneksel klinik yöntemler, biyolojik ve çevresel etkileşimlerin karmaşıklığını her zaman yeterince yansıtamazken, yapay zeka (YZ) ve makine öğrenimi yöntemleri büyük veri kümelerini analiz ederek hastalık riskini tahmin etme potansiyeli sunmaktadır. Ancak bu modellerin çoğu“kara kutu”yapısında olduğundan, klinik uygulamalarda güven ve açıklanabilirlik sorunları yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, hiperlipidemi ve tiroid hastalıklarının tahmini için açıklanabilir ve güvenilir YZ modelleri geliştirmektir. Toplam 1780 bireyden elde edilen, biyokimyasal parametreler, hormonlar, lipid profilleri, hematolojik değerler ve hastalık durumlarını içeren 36 değişkenlik bir veri seti kullanılmıştır. Eksik veriler ortalama atama yöntemiyle tamamlanmış, sınıf dengesizliği olan durumlarda SMOTE uygulanmıştır. Her bir hastalık için XGBoost algoritmasıyla ayrı modeller geliştirilmiş; hiperparametre optimizasyonu Grid Search ile, model performansları ise K-katmanlı çapraz doğrulama ile değerlendirilmiştir. Model kararlarının anlaşılabilir olması amacıyla SHAP ve LIME gibi açıklanabilir yapay zeka (XAI) teknikleri kullanılmıştır. SHAP analizi, yaş, HbA1c, TSH, LDL gibi değişkenlerin hastalık tahmininde önemli rol oynadığını ve bu değişkenlerin değerine bağlı olarak risk üzerindeki etkisinin pozitif ya da negatif olabileceğini ortaya koymuştur. LIME ise her bir hasta özelinde model kararlarını açıklayarak yerel düzeyde içgörü sunmuştur. Modellerin doğruluk oranları; diyabet için %89,51, hipertansiyon için %88,39, kardiyovasküler hastalıklar için %88,58, hiperlipidemi için %96,07 ve tiroid hastalıkları için %91,76 olarak belirlenmiştir. SHAP analizleri, öne çıkan belirleyicilerin klinik literatürdeki bilinen risk faktörleriyle uyumlu olduğunu doğrulamış; yaş, HbA1c, lipid profili bileşenleri, TSH ve bazı elektrolitlerin (magnezyum, kalsiyum) öne çıktığı görülmüştür. Bu çalışma, klinik laboratuvar verilerinin yapay zeka ile analiz edilmesinin kronik hastalık riskini tahminde etkili bir yöntem olduğunu ve açıklanabilirlik sayesinde bu modellerin sağlık çalışanları tarafından güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Geliştirilen modellerin, erken teşhis, risk temelli tarama, kişiselleştirilmiş tedavi ve hasta eğitimi gibi alanlarda uygulanabilirliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases pose a major public health challenge due to their increasing prevalence worldwide and significant burden on healthcare systems. Early diagnosis, accurate risk assessment and personalised management of these diseases are critical to improve patient outcomes. While traditional clinical methods often fail to fully capture complex biological and environmental interactions, artificial intelligence (AI) and machine learning (ML) techniques offer the potential to predict disease risk by analysing large amounts of data. However, the 'black box' nature of most AI models raises concerns about confidence and interpretability in clinical practice. The main objective of this study is to develop transparent and interpretable AI models for the prediction of common chronic diseases such as diabetes, hypertension, cardiovascular diseases, hyperlipidaemia and thyroid diseases using clinical laboratory findings. In the study, a data set of 36 variables including biochemical parameters, hormone levels, lipid profiles, haematological values and clinical disease states collected from a total of 1780 individuals was used. Missing values in the dataset were filled with the mean assignment method and the data distribution was balanced by applying Synthetic Minority Oversampling Technique (SMOTE) for diseases with class imbalances. The XGBoost algorithm was used to develop models for each disease separately, hyperparameter optimisation was performed with Grid Search and model performance was evaluated with K-Layer Cross Validation. SHAP (SHapley Additive exPlanations) and LIME (Local Interpretable Model-agnostic Explanations) analyses from Explainable Artificial Intelligence (XAI) techniques were applied to make the decision-making processes of the models transparent and to understand the contribution of each variable to the prediction. SHAP analysis identified the variables (feature importance) that are most effective in the prediction of each disease and revealed the positive and negative effects on risk depending on the values of these variables (e.g. age, HbA1c, TSH, LDL). The LIME analysis locally explained how the model predictions were generated at the individual patient level. The results showed that the developed XGBoost models were able to predict the relevant chronic diseases with high accuracy rates. Model accuracies were 89.51% for diabetes, 88.39% for hypertension, 88.58% for cardiovascular diseases, 96.07% for hyperlipidaemia and 91.76% for thyroid diseases. SHAP analyses confirmed that the prominent determinants for each disease were consistent with established risk factors in the clinical literature. In particular, biomarkers such as age, HbA1c, lipid profile components (LDL, Triglycerides), TSH and some electrolytes (magnesium, calcium) were shown to play a critical role in disease prediction. Explainability analyses revealed not only the overall importance of these variables but also their bidirectional or non-linear effects on risk depending on their value ranges, demonstrating that the model is able to capture complex biological relationships. LIME analyses supported the SHAP findings at the individual case level, providing valuable insights into how the model's local judgements are shaped. Cross-disease comparisons showed that different chronic diseases exhibited different levels of interaction by the models, with hypertension and hyperlipidaemia models showing stronger associations with other comorbidities. In conclusion, this study proved that analysing clinical laboratory findings with artificial intelligence models offers an effective approach to predict chronic disease risk. The integration of explainable AI techniques increases the transparency and clinical interpretability of the models, allowing them to be adopted with confidence by healthcare professionals. The developed models have potential applications in early detection, risk-based screening programmes, personalised treatment plans and patient education. These approaches may contribute to more effective and patient-centred health care delivery by reducing the burden of chronic diseases.