Rus kimliği inşasında Avrasyacılık: Yakın çevre ve Gürcistan (2000-2018)
Russia's foreign policy from a social constructivist perspective:Eurasianism and the near abroad policy in the case of Georgia(2000–2018)
- Tez No: 971163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya Federasyonu, 'yakın çevre doktrini' çerçevesinde eski nüfuz alanlarını yeniden tesis etmeye yönelik politikalar geliştirmiş, bu stratejik yönelim Avrasyacılık ideolojisiyle birleşerek kimlik temelli bir dış politika söylemine dönüşmüştür. Çalışmada, 2000–2018 dönemi ele alınarak Rusya'nın Avrasyacılığı yalnızca ideolojik bir referans değil, aynı zamanda kimlik inşası ve dış politik eylemliliğin meşrulaştırılmasında işlevsel bir araç olarak kullandığı ortaya konulmaktadır. Sosyal inşacılık kuramı temelinde yürütülen analiz, Gürcistan örneği üzerinden Rusya'nın kimlik politikalarını stratejik çıkarlarla nasıl bütünleştirerek bölgesel bir etki alanı inşa ettiğini incelemektedir. Bu bağlamda Avrasyacı söylemin, Rusya'nın hem kimliksel yeniden konumlanma çabasının hem de uluslararası sistemde çok kutuplu bir düzen arayışının temel taşıyıcısı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the dissolution of the Soviet Union, the Russian Federation pursued policies aimed at re-establishing its former spheres of influence within the framework of the 'near abroad doctrine.' This strategic orientation, reinforced by Eurasianist ideology, has evolved into an identity-based discourse in Russian foreign policy. Focusing on the period between 2000 and 2018, this study demonstrates that Eurasianism functions not only as an ideological reference but also as a functional tool for identity construction and the legitimization of foreign policy practices. Grounded in the theoretical framework of social constructivism, the analysis examines through the case of Georgia how Russia integrates identity politics with strategic interests in order to build a regional sphere of influence. In this context, it is concluded that Eurasianist discourse constitutes both the vehicle of Russia's attempt at identity repositioning and the foundation of its aspiration to establish a multipolar order in the international system.