Yapay zeka teknolojilerinin portföy yönetimindeki rolü: geleneksel ve yapay zeka tabanlı yöntemlerin karşılaştırılması
The role of artificial intelligence technologies in portfolio management: comparison of traditional and artificial intelligence based methods
  1. Tez No: 971168
  2. Yazar: GAMZE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Geçmişten günümüze birçok teknolojik gelişme yaşanmış olup, bunlardan en önemli sayılacaklardan biri yapay zeka teknolojilerinin ortaya çıkışıdır. Temelde insan zekasını taklit etmek üzere kurulan yapay zeka teknolojisi, edindiği bilgilerle kendini geliştirebilme yeteneğine de sahiptir. Yapay zeka teknolojleri günlük hayatta çoğu alana sirayet etmiş durumdadır. Bunlardan birisi de sermaye piyasaları alanındaki portföy yönetimi işlemleridir. Dolayısıyla geleneksel portföy yönetimi işlemlerinden yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı portföy yönetimi işlemlerine doğru bir geçiş söz konusudur. Bu durum yapay zeka teknolojilerinin faydalarını, sahip olduğu riskleri ve finansal sistem üzerindeki etkilerini incelemeye değer hale getirmiştir. Bu kapsamda, bu tez çalışması yapay zeka teknolojilerinin portföy yönetimi işlemlerinde kullanımını ve bu kullanımın geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında ne gibi sonuçlar doğurduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu inceleme yapılırken 27.01.2025 – 27.04.2025 tarihleri arasındaki 3 aylık dönemi kapsayacak şekilde profesyonel portföy yöneticilerinin yönettiği fonların performansı ile yapay zeka tabanlı bir sistem olan Magnus platformunun önerileri ile yapılan hisse alım satım işlemlerinin sonuçları kıyaslanmıştır. Yapılan analiz neticesinde, Magnus üzerinde oluşturulan ve yapay zekayla yönetilen sürdürülebilirlik portföylerinin insan uzmanla yönetmeye kıyasen anlamlı bir şekilde performans avantajı sağladığı, diğer taraftan yapay zekayla ve insan uzmanla yönetilen katılım portföylerinin performansları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Throughout history, numerous technological advancements have been realized, among which the emergence of artificial intelligence technologies stands out as particularly significant. AI, fundamentally designed to emulate human intelligence, possesses the capability to enhance itself through the continuous assimilation of new information. Today, AI technologies have become deeply integrated into various aspects of daily life, including the domain of capital markets—most notably, portfolio management processes. Accordingly, there is an observable transition from conventional portfolio management approaches to those incorporating AI-driven methodologies. This paradigm shift necessitates a comprehensive examination of the benefits, inherent risks, and broader implications of AI technologies within the financial system. Within this framework, the present thesis aims to investigate the application of AI technologies in portfolio management and to evaluate the outcomes of such applications in comparison to traditional methods. To this end, a comparative analysis was conducted covering the three-month period between January 27, 2025, and April 27, 2025. The study juxtaposed the performance of funds managed by professional portfolio managers with the results of equity trading decisions guided by Magnus—an AI-based investment platform. As a result of the analysis, it was observed that the sustainability portfolios created on Magnus and managed by artificial intelligence significantly outperformed those managed by human experts, whereas there was no significant difference in performance between the participation portfolios managed by artificial intelligence and those managed by human experts.