Pazarlama alanında takım çalışması
Team work in marketing
- Tez No: 97121
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Hayatlarını sürdürebilmek için mal ve hizmet üretmek zorunda olan insanlar, daha verimli işler ortaya koyabilmek için çok eski zamanlardan beri gruplar oluşturmuşlardır. Gruplar, takım denilen birimlere dönüştürüldüklerinde daha büyük başarılar elde edebilmektedirler. Günümüz organizasyonlarında artık temel ünite takım olma eğilimindedir. Birden fazla kişinin tek bir amaç uğruna bir araya gelip, kişisel çıkarları bir kenara bırakarak örgütlenmeleri ve disiplinli bir şekilde ortak bir hedef için çalışması, yüksek performanslı sonuçların alınmasına neden olacaktır. Böylece takım çalışmaları doğacak ve birey çalışmalarından daha verimli sonuçlar verebilecektir. Takım çalışması organizasyonun performansına da etki ederek bir çok faydalar sağlamaktadır. Tüm bu konuların çerçevesinde önemli bir işlev olan pazarlama eyleminde de takım çalışması ile başarılı sonuçlara imza atılabilir. Bu amaçla, demir sektöründe faaliyet gösteren bir firmanm takım çalışması ile daha fazla satış yapıp yapamayacağım incelemek üzere bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışma çerçevesinde adı geçen firmada çalışan pazarlama elemanları mallarım satmak maksadı ile, önceden planlanmış müşterilerini takım halinde ve bireysel olarak ziyaret etmiş ve hangi durumda ne kadar ürünü, ne kadarlık bir çaba ile sattıklarım kaydetmişlerdir. Belirlenen müşteri grupları ziyaret edilerek alman sonuçlar uygulanmaya konmuş, takım olarak yapılan ziyaretlerin mi yoksa birey olarak mı yapılan ziyaretlerin daha iyi sonuçlar verdiği istatistiki olarak araştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In production of goods and services groups are formed in order to be more efficient. Results of some research show that, groups become more succesful when they are turned into teams. Nowadays, in the organizations, there is a tendency to use teams as fundamental units. When people come together, leaving personal benefits and working in a disciplined manner for a common purpose, the result is better performance. Team work will also effect the performance of the organizations and be useful for those organizations. Succesful results can also be obtained by team work in marketing area, which is an important function of a firm. For the purpose of comparing individual and team work, a research has been done at a firm that is in iron sector, in order to analyze whether the sales of the firm will increase with team work. Marketing department personnel visited either as teams or individually customers for selling the products. The results have been statisticaly analyzed to expose which kind of visit is efficient. m