Turizm pazarlamasında farklı enformasyon kaynaklarının destinasyon kararına katkısı – Alaçatı örneği
The contribution of different information sources to destination decisions in tourism marketing – The case of Alaçati
- Tez No: 971239
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Turizm olgusu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Turizmin kalkınmanın anahtarı olduğunun farkına varan ülkeler, bu alandaki pazarlama faaliyetlerine hız vererek ekonomilerini güçlendirmektedirler. Turizmin yaygınlaştığı dünya savaşları sonrası dönemden beri, pazarlama unsurları bu sektörün içinde var olmaya başlamış ve günümüzde turizmi yönlendirici bir rol üstlenmektedir. Turizm pazarlaması, herhangi bir hizmet pazarlamasından belirli açılardan farklıdır. Pazarlama karması içerisinde kendine has dinamikleri vardır ve bilinçli bir çalışma ve analiz gerektirmektedir. Bu analizi yalnızca işletmeler yapmamaktadır. Turistler kendileri için basit bir araştırma yapmakta ve seyahat edecekleri noktalara karar verirken belirli enformasyon kaynaklarından yararlanmaktadırlar. Bu enformasyon kaynakları geleneksel medya araçları, yeni medya araçları, çeşitli büyük çaplı etkinlikler veya ağızdan ağıza iletişim olabilmektedir. Tez çalışmamızın konusunu turizm pazarlamasında tüketici konumundaki turistlerin gidecekleri destinasyona karar verirken, hangi enformasyon kaynaklarından yararlandıkları oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı, öncelikle destinasyon kararında en çok yararlanılan enformasyon kaynağını bulmak ve ileride bu kaynakların nasıl geliştirilebileceği hususunda önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla bir araştırma dizayn edilmiş olup, Alaçatı örneğinden hareketle, bu destinasyona gelen kişilere Likert tipi anket ile uygulanmıştır. Elde edilen bulgular paylaşılmış, tezin amacına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of tourism has a very important place in the economies of developed and developing countries. Countries that realize that tourism is the key to development are strengthening their economies by accelerating their marketing activities in this area. Since the post-World War period when tourism became widespread, marketing elements have started to exist in this sector and today they play a guiding role in tourism. Tourism marketing is different from any service marketing in certain aspects. It has its own dynamics within the marketing mix and requires conscious work and analysis. This analysis is not only done by businesses. Tourists do a simple research for themselves and benefit from certain information sources when deciding on the places they will travel. These information sources can be traditional media tools, new media tools, various large-scale events or word-of-mouth communication. The subject of our thesis study is which information sources tourists, who are consumers in tourism marketing, benefit from when deciding on the destination they will go. The aim of our study is to first find the most used information source in the decision of destination and to make suggestions on how these sources can be developed in the future. For this purpose, a research was designed and, based on the example of Alaçatı, a Likert-type survey was applied to people who came to this destination. The findings were shared and the aim of the thesis was achieved.