3-6 yaş çocukların duygu düzenleme becerileri ve problemli davranışlarının annenin anksiyete düzeyi ile ilişkisi
The relationship between emotion regulation skills and problematic behaviors of children aged 3-6 and the mother's anxiety level
- Tez No: 971261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 3-6 yaş aralığındaki çocukların duygu düzenleme becerileri, problem davranış düzeyleri ile annelerin anksiyete düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, çocukların cinsiyeti, okul durumu, annenin eğitim ve çalışma durumu, kardeş sayısı, ailenin maddi gelir düzeyi, aile yapısı ve birincil bakımveren gibi çeşitli demografik değişkenlerin söz konusu değişkenler üzerindeki ilişkisi de araştırılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde betimsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini, Türkiye genelinde yaşayan ve 3-6 yaş grubunda çocuğu bulunan anneler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Adana ili Ceyhan ilçesinde ikamet eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılan yaklaşık 330 anne oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; çocukların problem davranışlarını değerlendirmek amacıyla Okul Öncesi Davranış Ölçeği (Kapcı, 1998), duygu düzenleme becerilerini ölçmek amacıyla Duygu Düzenleme Ölçeği (Batum & Yağmurlu, 2007) ve annelerin anksiyete düzeyini belirlemek amacıyla Beck Anksiyete Ölçeği (Ulusoy ve ark., 1996) kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 29.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz öncesinde verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklem T Testi (Independent Samples T-Test), Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda; çocukların cinsiyetlerinin, duygu düzenleme becerisi, problem davranış düzeyi ve annelerin anksiyete düzeyi üzerinde anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, 3-6 yaş grubu çocukların duygu düzenleme beceri düzeyleri ile problem davranış düzeyleri ve annelerin anksiyete düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotion regulation skills, problem behavior levels of children aged 3-6 years, and the anxiety levels of their mothers. In addition, the study investigates the effects of various demographic variables such as the child's gender, school status, mother's educational and employment status, number of siblings, family income level, family structure, and primary caregiver on these variables. The research was designed as a descriptive study based on the relational screening model. The population of the study consists of mothers living in Turkey who have children aged between 3 and 6 years. The sample of the study includes approximately 330 mothers residing in the Ceyhan district of Adana province who voluntarily participated in the research. During the data collection process, the Preschool Behavior Scale (Kapcı, 1998) was used to assess the children's behavior, the Emotion Regulation Scale (Batum & Yağmurlu, 2007) to evaluate their emotion regulation skills, and the Beck Anxiety Inventory (Ulusoy et al., 1996) to determine the anxiety levels of the mothers. The collected data were analyzed using the SPSS 29.0 statistical package. It was determined that the data showed a normal distribution before the analyses were conducted. In the data analysis, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis, and Regression Analysis were applied. According to the research findings, it was determined that children's gender had a significant effect on emotion regulation skills, problem behavior levels, and mothers' anxiety levels. Furthermore, a positive and significant relationship was found between children's emotion regulation skills and problem behavior levels and the anxiety levels of their mothers.