Meme kanseri tedavisini planlamada meme mrg ın yeri
- Tez No: 971266
- Danışmanlar: PROF. DR. MENDUH DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Radiology and Nuclear Medicine, Radiation Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Meme kanseri tanısı alan olgularda, cerrahi tedavi öncesi meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılmasının kanser yayılımını ve multisentrik ve multifokal odakları daha doğru saptayarak tedavi şeklini değiştirmekte olup tedavi planlamada meme MRG'nin önemi ve rolünü araştırmak Materyal ve Metot: Temmuz 2007-Temmuz 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında meme kanseri evrelemesi amacıyla meme MRG yapılan 30 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Olgularda mamografi, ultrasonografi ve meme MRG bulguları incelendi. MRG bulguları mamografi-sonografi bulguları ile karşılaştırıldı ve elde edilen veriler operasyon bulguları ile karşılaştırıldı. Sonuçlar lezyon boyutu, lezyon yayılımı, multisentrik-multifokal odak varlığı yönünden değerlendirildi ve cerrahi öncesi çekilmiş olan Meme MR incelemenin cerrahi tedavi planlamadaki rolü ortaya konuldu. Bulgular: Olguların dinamik meme MRG'lerinin değerlendirmeleri sonucunda %70 inde unifokalite, %16.6'sında multifokalite, % 13.3'ünde multisentrisite saptandı. Multisentrisite saptanan olguların 2 tanesinde (%50) USG ve mamografide unifokalite saptanmış olup bu hastalarda MRG multisentrisiteyi ortaya çıkartmış, cerrahi yaklaştım değiştirmiştir. Multifokalite saptanan olguların 2 tanesinde (%40) sadece MRG'da multifokalite saptanmış olup MRG bu hastalarda ek katkı sağlamıştır. Olguların 9 tanesinde (%30) operasyon öncesi çekilen meme MRG, USG ve mamografiye ek katkı sağlamıştır. Bu olguların (%66.6)sında invasive duktal kanser (bunların birinde etrafında DCIS olan), %22.2'sinde kombine invaziv duktal, lobuler (bunlarda lezyon etrafında DCIS) ve %11.1'inde DCIS saptandı. Sonuç: MRG'nin cerrahi girişiminden önce kanserin evrelenmesinde kullanılması ile kanser yaygınlığının değerlendirilmesinde ve multifokal-multisentrik odakları saptamada, doğruluğu patoloji ile kıyaslandığında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca rezidü hastalık sorunu günümüzde karşılaştığımızdan daha az olabilir. Preoperatif MRG tümörün unifokal, multifokal veya multisentrik olup olmadığı konusunda bilgi verebilmekte ve hastanın cerrahi tedavisini değiştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This investigation is about the importance of magnetic resonance imaging (MRI) preoperation of diagnosed breast cancer. By performing MRI to find out the precise distribution of cancer and determination of multicentral and multifocal points to arrange appropriate treatment plans in breast cancer. Materials and Method: This study was started on July 2007 and lasted until July 2010 in the Department of Radiology at the Faculty of Medicine, Istanbul University. In this retrospective study for the purposes of breast cancer staging, 30 patients with MRI positive results were investigated. The findings of MRI compared with mammography-ultrasonography and consequences of' surgery outcome. The results were evaluated by the means of the size of lesions, distribution of lesions, focus of multicenteral- multifocal areas breast MRI before surgery and the assessment in planning surgery treatment implicated. Findings: The evaluation of dynamic breast MR imaging results show unifocality in 70%, multifocality in 16.6% and multicenterity in 13.3 % of the cases. Additional information in 2 cases of multicentricity which illustrated by MRI (50%) and have influenced as regard surgery, ultrasonography (US) and mammography(MMG) exemplified as unifocalty . in 2 cases(40%) only MRI have revealed Multifocality. as a result MRI in these patients have provided extra information. In 9 cases (30%) preoperation MRI , US and MMG offer auxiliary information. From these cases (66.6%) invasive ductal cancer ( in one case bounded by DCIS), 22.2% of the cases with collective invasive ductal -lobular ( lesions bordered with DCIS) and in 11.1% DCIS were concluded. Results: Preoperational employ of MRI in staging cancer and assessment of dissemination and determination of multifocal — multicentric areas, concerning accuracy in contrast with pathology the difference analytically was very significant. In addition, the appearance of rezidu could be fewer than we realize. Therefore preoperative MRI could acknowledge about unifocal, multifocal or multicentric tumors and establish changes in the surgical treatment of patients.