Suluboya tekniğinin mimari çizimlerde kullanımının incelenmesi
An examination of the use of watercolor technicque in architectural drawings
- Tez No: 971356
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışma, suluboya tekniğinin mimari çizimlerdeki temsil gücünü tarihsel, teknik ve estetik yönleriyle ele almayı amaçlamaktadır. Suluboya, mimarlık tarihinde yalnızca bir renklendirme tekniği değil, aynı zamanda düşünsel sürecin görselleştirilmesine katkı sunan anlatım aracı olarak değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında, mimari temsil tarihine dair kapsamlı bir literatür taraması yapılmış; antik dönem fresklerinden başlayarak Rönesans, Barok, Neoklasisizm ve Romantizm gibi dönemlerde suluboyanın işlevsel ve simgesel yönleri incelenmiştir. Steven Holl, Étienne-Louis Boullée, Filippo Juvarra, Owen Jones, Raimondo D'Aronco gibi mimar ve sanatçıların özgün temsil örnekleri üzerinden, teknik kullanımların düşünsel aktarımı nasıl desteklediği değerlendirilmiştir. Geleneksel çizimlerde malzeme dokusunun, ışık etkisinin ve çevresel bağlamın suluboya ile nasıl aktarıldığı, örnek sunumlar üzerinden analiz edilmiştir. Modern dönemde dijital teknolojilerin gelişmesine rağmen suluboyanın bireysel anlatım kapasitesini koruduğu ve analog tekniklerin yeniden değer kazandığı gözlemlenmiştir. Özellikle yarışma panolarında, müşteri sunumlarında ve kavramsal tasarımlarda suluboya teknikleri sıcaklık, samimiyet ve sezgisel aktarım potansiyeli nedeniyle tercih edilmektedir. Çalışmada, dijital platformlara entegre edilen suluboya filtreleri ve hibrit temsiller de değerlendirilmiş, çağdaş mimarlıkta bu tekniğin dönüşen rolü irdelenmiştir. Tasarım eğitimi bağlamında ise suluboyanın öğrencilere ışık, hacim ve mekânsal algı kazandırma açısından pedagojik işlevi vurgulanmıştır. Ayrıca çevresel duyarlılık, sürdürülebilirlik ve kültürel temsil gibi temalarla ilişkisi incelenmiştir. Çalışma, suluboyayı mimari sunumlarda teknik, estetik ve düşünsel düzeyde çok katmanlı bir temsil biçimi olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the representational power of the watercolor technique in architectural drawings from historical, technical, and aesthetic perspectives. Watercolor is not merely a coloring tool in architectural history but also a medium that contributes to visualizing the cognitive process of design. The research includes a comprehensive literature review on architectural representation, tracing the use of watercolor from ancient frescoes through the Renaissance, Baroque, Neoclassicism, and Romanticism periods. The work analyzes how technical applications of watercolor supported conceptual expression by referencing the unique representation styles of architects and artists such as Steven Holl, Étienne-Louis Boullée, Filippo Juvarra, Owen Jones, and Raimondo D'Aronco. Traditional drawings are explored in terms of how material texture, light effects, and environmental context are conveyed through watercolor. Despite advances in digital technology, watercolor continues to be appreciated for its personal expressive quality, and analog techniques have regained significance. Watercolor remains a preferred method in architectural competitions, client presentations, and conceptual designs due to its warmth, sincerity, and intuitive communicative power. The study also evaluates the integration of watercolor filters in digital platforms and the emergence of hybrid visualizations, highlighting the evolving role of watercolor in contemporary architectural practice. From an educational perspective, watercolor is emphasized for its pedagogical value in enhancing students' spatial awareness, perception of light, and understanding of form. Furthermore, its association with environmental sensitivity, sustainability, and cultural representation is discussed. The study reveals watercolor as a multilayered representational language that operates on technical, aesthetic, and conceptual levels within architectural communication.