Cisimlerin farklı yönlerden görünümlerinin artırılmış gerçeklik destekli geogebra 3D etkinlikler ile öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin motivasyon ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of teaching views of objects from different directions with augmented reality supported geogebra 3D activities on the motivation and academic achievement of 7th grade students
- Tez No: 971367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES ABDURRAHMAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 7. Sınıf öğrencilerine cisimlerin farklı yönlerden görünümleri konusunun öğretiminde Geogebra 3D uygulaması ile artırılmış gerçeklik versiyonu olan Geogebra Ar uygulaması kullanılarak gerçekleştirilen öğretimin, öğrencilerin derse yönelik motivasyonlarına ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini bir devlet okulunda 7. Sınıfta öğrenim gören 60 orta okul öğrencisi oluşturmaktadır. İki deney ve bir kontrol grubu ile yürütülen çalışmada cisimlerin farklı yönlerden görünümleri kazanımı Geogebra 3D ve Geogebra Ar uygulamasında çeşitli etkinlikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda“Cisimlerin Farklı Yönlerden Görünümleri”konusunun öğretimi esnasında Geogebra Ar ve Geogebra 3D yöntemlerinden faydalanmanın hem akademik anlamda hem de motivasyon anlamında olumlu bir etkisi olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of teaching the subject of different aspects of objects to 7th grade students using the Geogebra 3D application and the augmented reality version of the Geogebra Ar application on the students' motivation and academic achievement. In accordance with the purpose of the study, a quasi-experimental design with pre-test-post-test experimental and control groups is planned to be used. The sample of this study is planned to consist of 60 7th grade students in a state school. These students will form experimental and control groups of 20 people each. Achievement tests for the acquisition of different aspects of objects will be applied to the entire sample without teaching with the Geogebra 3D application and Geogebra Ar, and then this acquisition will be taught to the experimental-1 group using the smart board and the Geogebra 3D application and to the experimental-2 group using the Geogebra Ar application with the help of a mobile device. After the teaching, the tests will be applied again and the data obtained from the pre-test and post-test will be analyzed. In measuring student motivation, the data obtained will be analyzed by examining only the post-test without applying the pre-test. As a result of the study, it was found that using Geogebra Ar and Geogebra 3D methods during the teaching of the subject“Views of Objects from Different Directions”had a positive effect both academically and in terms of motivation.