Faiz oranın, döviz kuru ve enflasyon üzerine etkisi: Türkiye incelemesi
Effect of interest rate on exchange rate and inflation: The case of Turkey
- Tez No: 971368
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bir ekonomide makroekonomik dengenin sağlanması çok önemlidir. Bunun için faiz oranı, döviz kuru ve enflasyon kavramları önem arz etmektedir. Makroekonomik dengenin gerçekleşebilmesi için bu üçlü dengenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu üçlü dengenin bozulması halinde ekonomide olumsuz sonuçlar doğmaktadır. Bu olumsuz sonuçların bertaraf edilebilmesi için ekonomi politikaları çok iyi belirlenmeli, sorunların kaynakları analiz edilerek rasyonel politikalar uygulanmalıdır. Bu politikalar belirlenirken ülkenin durumunun yanı sıra dünyanın ekonomik konjonktürüne uygun davranılmalıdır. Makroekonomik dengeyi çok fazla sayıda etken etkilemektedir. Küreselleşen dünya ekonomiyi de küresel bir hale getirmiştir. Ülkeler arasındaki ilişkiler, savaşlar, küresel salgın krizleri, gelişen teknoloji, değişen üretim faktörleri, güncel seçmen tercihleri gibi başlıklar ülkelerin ekonomik durumlarını etkilemektedir. Ekonomide karar verici kurumlar bu başlıkları rasyonel bir şekilde takip etmeli, politikalar belirlenirken rasyonel davranılmalıdır. Bu çalışmada amaç bu üç kavram üzerinden faiz oranın, döviz kuru ve enflasyon üzerindeki etkileri Türkiye üzerinde incelenmiş ve ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Burada incelenen yıllar 2000-2018 arası yıllar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to maintain macroeconomic balance in an economy. For this, the concepts of interest rate, exchange rate and inflation are important. In order for macroeconomic balance to be achieved, this triple balance must be realized. If this triple balance is disrupted, negative consequences arise in the economy. In order to eliminate these negative consequences, economic policies should be determined very well, the sources of the problems should be analyzed and rational policies should be implemented. When determining these policies, the situation of the country as well as the economic conjuncture of the world should be taken into consideration. Many factors affect macroeconomic balance. The globalizing world has also made the economy global. Topics such as relations between countries, wars, global epidemic crises, developing technology, changing production factors, and current voter preferences affect the economic situation of countries. Decision-making institutions in the economy should follow these topics rationally and act rationally when determining policies. The aim of this study is to examine the effects of interest rate, exchange rate and inflation on Turkey through these three concepts and make relevant evaluations. The years examined here were determined as between 2000 and 2018.