How did globalization affect the economic empowerment of women in developing countries? The case of Pakistan
Küreselleşme, gelişmekte olan ülkelerde kadınların ekonomik güçlenmesini nasıl etkiledi? Pakistan örneği
  1. Tez No: 971439
  2. Yazar: SANİYE ÖZLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların ekonomik olarak güçlenmesine katkılarını Pakistan ülkesine odaklanarak incelemektir. Çalışmada küreselleşmenin ekonomik, sosyal ve siyasi boyutlardaki çok yönlü etkileri araştırılmaktadır. Araştırma, ikincil kaynaklardan elde edilen nitel ve nicel verileri bütünleştiren karma bir yöntem yaklaşımı kullanmaktadır. Kavramsal ve teorik çerçeve, arka plan ve kapsamlı bir literatür taramasının ardından, çalışma detaylı bir araştırma tasarımı ve metodolojisinin ana hatlarını çizmektedir. Ampirik kısımda üç ayrı model oluşturulmuş, Dinamik En Küçük Kareler (DOLS), Johansen Eşbütünleşme ve Vektör Hata Düzeltme Modeli'nin (VECM) de dahil olduğu gelişmiş ekonometrik teknikler kullanılarak Pakistan için 1980-2020 dönemini kapsayan bir zaman serisi analizi yapılmıştır. Bu analizler ilgili zaman serisi verilerinin özelliklerini ve dinamiklerini değerlendirmektedir. Takiben çalışma sonuç ve kapsamlı bir referans bölümü ile sona ermektedir. Çalışmanın bulguları, küreselleşmenin Pakistan'da ve diğer gelişmekte olan ülkelerde kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinde ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesinde oynadığı önemli rolün altını çizmektedir. Temel itici güçler arasında çok uluslu şirketlerin (ÇUŞ) faaliyetleri, sivil toplum kuruluşlarının (STK) etkisi, hükümet politikaları, ticaret, ihracata dayalı büyüme stratejileri ve teknolojik gelişmeler yer almaktadır. Çalışmada COVID-19'un etkisi ve COVID sonrası ortaya çıkan manzara da ele alınmaktadır. Bu çalışma, kapsamlı zaman aralığı ve metodolojik detaylarıyla mevcut literatüre önemli bir katkıda bulunmaktadır. Birçok benzer çalışma küreselleşmenin kadınlar üzerindeki etkilerini farklı açılardan ayrı ayrı ele almış olsa da, bu tez kadınların genel anlamda ekonomik olarak güçlenmesini açıklamak için çeşitli faktörlerin etkisini bir arada ele alan az sayıdaki çalışmadan biridir.
Özet (Çeviri)
This study examines the contribution of globalization to the economic empowerment of women in developing countries, focusing on Pakistan. It explores the multi-layered effects across economic, social, and political dimensions. The study utilizes a mixed-methods approach that incorporates qualitative and quantitative data from secondary sources. Following the conceptual and theoretical framework, background and an extensive literature review, the study outlines a detailed research design and methodology. In the empirical part, a time series analysis is conducted for Pakistan for the period from 1980 to 2020. Three separate models and advanced econometric techniques are used, including Dynamic Ordinary Least Squares (DOLS), Johansen Cointegration, and Vector Error Correction Model (VECM). These analyzes assess the characteristics and dynamics of the relevant time series data. The study also includes a conclusion and finishes with a detailed reference section. The results highlight the significant role of globalization in empowering women economically and promoting gender equality in Pakistan and other developing countries. Key drivers include the activities of multinational corporations (MNCs), the influence of non-governmental organizations (NGOs), government policies, trade, export-led growth strategies, and technological advancement. The impact of COVID-19 and the subsequent post-COVID landscape are also considered. This study extends the existing literature through its comprehensive period and methodological detail. While several studies have examined the impact of globalization on women from different economic aspects separately, this study will be one of the few works that aim to combine multiple elements and contributions to explain women's economic empowerment as a whole.