Yeşil gümrük uygulamalarının önündeki engellere yönelik fuzzy-ahp analizi: İstanbul örneği
Fuzzy-ahp analysis of the barriers to green customs practices: The case of İstanbul
  1. Tez No: 971444
  2. Yazar: HAZAL SAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin temel dinamiklerinden biri olan dış ticaret, ülkelerin gümrük işlemleri ve uygulamaları aracılığıyla şekillenmekte ve uluslararası rekabetin belirleyici unsurlarından biri haline gelmektedir. 21. yüzyılın ilk çeyreğinde sürdürülebilirlik kavramının küresel gündemde giderek daha fazla yer edinmesi, çevresel sorumluluk temelli“yeşil”yaklaşımların her alanda olduğu gibi gümrük yönetiminde de önem kazanmasına neden olmuştur. Bu çerçevede, sürdürülebilir bir gümrük sistemi oluşturulması, yalnızca çevresel kaygılara yanıt vermekle kalmayıp, aynı zamanda uluslararası normlara ve ticari standartlara uyumun da bir gerekliliği haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de yeşil gümrük anlayışının etkin bir şekilde hayata geçirilmesinin önündeki engelleri belirlemeyi ve bu engellerin göreli önem düzeylerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında ilk olarak kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve yeşil gümrük uygulamalarının gelişimini kısıtlayan temel faktörler PESTLE analizinde yer alan 6 ana kriter (politik,ekonomik,sosyal,teknolojik,yasal,çevresel) şeklinde yapılandırılmıştır. Bunun yanı sıra,“Web of Science”veri tabanında indekslenen bilimsel yayınlar üzerinden bibliyometrik analiz gerçekleştirilerek, alana ilişkin akademik eğilimler ve odak noktaları belirlenmiştir. Tanımlayıcı analiz sürecinin ardından, çok kriterli karar verme yaklaşımlarından biri olan Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Fuzzy-AHP) yöntemi kullanılarak, 5 uzman katılımcının değerlendirmeleri doğrultusunda kriterlerin ağırlıkları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, mevzuat eksikliği ve uygulama bütünlüğünün sağlanamaması kriteri, yeşil gümrük anlayışının önündeki en önemli engel olarak öne çıkarken; kurum içi farkındalık ve eğitim yetersizliği kriteri %6,6'lık ağırlıkla en düşük öneme sahip engel olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, yeşil gümrük politikalarının geliştirilmesi sürecinde hangi faktörlere öncelik verilmesi gerektiğine dair somut bir yol haritası sunmakta; bu yönüyle hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de kamu otoriteleri ile özel sektör temsilcilerine yönelik stratejik öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental dynamics of globalization, foreign trade is shaped through countries' customs procedures and practices, becoming a key determinant of international competitiveness. In the first quarter of the 21st century, the growing prominence of the concept of sustainability on the global agenda has led to the increasing importance of environmentally responsible“green”approaches in all areas, including customs administration. In this context, the establishment of a sustainable customs system has become not only a response to environmental concerns but also a requirement for compliance with international norms and trade standards. This study aims to identify the barriers hindering the effective implementation of the green customs approach in Türkiye and to determine the relative significance of these barriers. As part of the research, a comprehensive literature review was conducted, and the key factors limiting the development of green customs practices were structured under six main criteria of the PESTLE analysis (political, economic, social, technological, legal, and environmental). In addition, a bibliometric analysis was carried out using scientific publications indexed in the Web of Science database to identify academic trends and focus areas in the field. Following the descriptive analysis, the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy-AHP), one of the multi-criteria decision-making methods, was employed to calculate the weights of the criteria based on the evaluations of five expert participants. According to the findings, the criterion of legislative shortcomings and lack of implementation coherence emerged as the most significant barrier to the adoption of the green customs approach, whereas the criterion of internal awareness and insufficient training was identified as the least significant barrier with a weight of 6.6%. The results of the study present a concrete roadmap for determining which factors should be prioritized in the development of green customs policies. In this respect, the research not only contributes to the academic literature but also offers strategic recommendations for public authorities and private sector stakeholders.