Ön ısıtmanın tek renk evrensel rezin kompozitlerin polimerizasyon derecesi, su emilimi, çözünürlüğü ve renk stabilitesi üzerine etkisi
The effect of preheating on the degree of conversion, water sorption, solubility, and color stability of single-shade universal resin composites
- Tez No: 971463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KARADAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, piyasada bulunan farklı tek renkli evrensel rezin kompozitlerin ön ısıtma işlemi uygulanmış ve uygulanmamış formlarının polimerizasyon derecesi, su emilimi, çözünürlük ve renk stabilitesi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 8 farklı tek renkli evrensel rezin kompozit [Omnichroma (Tokuyama Dental, Japan), Vittra APS Unique (FGM Dental Group, Brazil), Clearfil Majesty ES-2 Universal (KurarayNoritake Dental Inc., Japan), AdmiraFusion X-tra Universal (VOCO, Germany), Zenchroma (President Dental, Germany), CharismaDiamond One (Kulzer, Germany), Essentia Universal (GC, Japan) ve ONEShade (Olident, Poland)] değerlendirildi. Her materyal ön ısıtma uygulanmış ve uygulanmamış olmak üzere 2 alt gruba ayrıldı. ISO standartlarına uygun şekilde 15 mm çapında ve 1 mm kalınlığında örnekler hazırlandı (n=15). Her gruptan 5 örnek, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi - Attenuated Total Reflectance (FTIR-ATR) analizi ile polimerizasyon derecesini belirlemek amacıyla kullanıldı. Kalan 10 örneğin 30 gün distile suda bekletidikten sonraki su emilimi, çözünürlük ve renk stabilitesi değerleri incelendi. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 24.0 yazılımı (IBM, ABD) kullanılarak yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk Testi ile incelendi. İkili gruplara göre normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi kullanıldı. İkili gruplara göre normal dağılıma uyan verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız İki Örnek T Testi kullanıldı. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H Testi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar Dunn Testi ile incelendi. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılıma uyan verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılıdı. Çoklu karşılaştırmalar Tukey ve Tamhane Testleri ile incelendi. Nicel verilerin gösteriminde Ortalama ± Standart Sapma ve Ortanca (Minimum - Maksimum) kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak alındı. Ön ısıtma uygulanmamış rezin kompozitler arasında polimerizasyon derecesi (p<0,001), su emilimi (p<0,001), çözünürlük (p=0,003) ve renk stabilitesi (p<0,001) bakımından anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Ön ısıtma işlemi Omnichroma (p=0,03), ONEShade (p=0,001), Clearfil Majesty ES-2 (p=0,01) ve AdmiraFusion X-tra'nın (p=0,01) polimerizasyon dereceleri üzerinde anlamlı derecede artışa sebep olurken diğer kompozitler üzerinde anlamlı bir etkiye sebep olmamıştır. Ön ısıtma işlemi renk stabilitesi üzerinde bakımından sadece Omnichroma (p=0,02) üzerinde olumsuz etki gösterirken diğer tüm kompozitlerin renk stabilitesini arttırmıştır. Bununla birlikte ön ısıtma işlemi su emilimi açısından hiçbir komozit üzerinde anlamlı etki oluşturmazken çözünürlük açısından ise sadece Vitra Aps Unique (p=0,012) üzerinde anlamlı seviyede olumlu bir etkiye sebep olmuştur. Elde edilen bulgular, piyasaki farklı tek renkli evrensel rezin kompozitlerin fiziksel özellikleri arasında fark olduğunu ve ön ısıtma işleminin polimerizasyon derecesi ve renk stabilitesi üzerinde anlamlı iyileştirici etkiler sağlarken, su emilimi ve çözünürlük üzerindeki etkisinin ise sınırlı kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to comparatively evaluate the degree of conversion, water sorption, solubility, and color stability of different commercially available single-shade universal resin composites in both preheated and non-preheated forms. Eight single-shade universal resin composites were investigated: Omnichroma (Tokuyama Dental, Japan), Vittra APS Unique (FGM Dental Group, Brazil), Clearfil Majesty ES-2 Universal (Kuraray Noritake Dental Inc., Japan), Admira Fusion X-tra Universal (VOCO, Germany), Zenchroma (President Dental, Germany), Charisma Diamond One (Kulzer, Germany), Essentia Universal (GC, Japan), and ONEShade (Olident, Poland). Each material was divided into two subgroups according to whether preheating was applied or not. Disc-shaped specimens (15 mm diameter, 1 mm thickness; n=15) were prepared in accordance with ISO standards. Five specimens from each group were analyzed using Fourier-Transform Infrared Spectroscopy with Attenuated Total Reflectance (FTIR-ATR) to determine the degree of conversion, while the remaining ten specimens were immersed in distilled water for 30 days to evaluate water sorption, solubility, and color stability. Statistical analyses were performed using SPSS software (version 24.0; IBM, USA). The Shapiro–Wilk test was used to assess normality. For two-group comparisons, the Mann–Whitney U test was applied to non-normally distributed data, and the Independent Samples t-test was used for normally distributed data. For comparisons among three or more groups, the Kruskal–Wallis H test was used for non-normally distributed data followed by Dunn's test for multiple comparisons, whereas one-way ANOVA with Tukey or Tamhane post hoc tests was applied to normally distributed data. Quantitative data were expressed as mean ± standard deviation and median (minimum–maximum), with statistical significance set at p<0.05. Among the non-preheated composites, significant differences were observed in degree of conversion (p<0.001), water sorption (p<0.001), solubility (p=0.003), and color stability (p<0.001). Preheating significantly increased the degree of conversion of Omnichroma (p=0.03), ONEShade (p=0.001), Clearfil Majesty ES-2 (p=0.01), and Admira Fusion X-tra (p=0.01), while no significant effect was found for the other composites. Regarding color stability, preheating exerted a negative effect only on Omnichroma (p=0.02) but improved the color stability of all other composites. Preheating showed no significant influence on water sorption in any material, whereas it significantly reduced solubility only in Vittra APS (p=0.012). The findings demonstrate that commercially available single-shade universal resin composites differ in their physical properties and that preheating generally provides beneficial effects on degree of conversion and color stability, while its impact on water sorption and solubility remains limited.