Okul yöneticilerinin afet, acil durum ve kriz anını yönetme durumlarının incelenmesi (Gazipaşa ilçesi örneği)
An examination of school administrators' disaster, emergency, and crisis management practices: (A case study of Gazipaşa district)
- Tez No: 971533
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürü ve müdür yardımcılarının görüşlerine dayalı olarak, okul yöneticilerinin afet, acil durum ve kriz anlarını yönetme durumlarını ve hazırlıklarını incelemektir. Nitel araştırma modelindeki araştırmanın katılımcıları Antalya İli Gazipaşa İlçesi'nde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 9 okulda görevli 19 okul yöneticisidir. Araştırmada okul yöneticilerinin, tehlike durumlarına yönelik hazırlık çalışmaları, yönetici ve liderlik algıları, mevzuatlar ve yönetmelikler hakkındaki görüşleri, kurumlarla iş birliği, güvenlik ekipman ve materyalleri, düzenledikleri eğitim-tatbikat faaliyetleri ve okulların fiziki durumlarına yönelik yaptıkları çalışmalar yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğrenilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler tema, kategori ve kodlar bazında betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda okul yöneticilerinin afet, acil durum ve krizlere yönelik çalışmalarda planlamalar yaptıkları, belirli kriterlere göre müdahale ekipleri kurdukları, okul üyelerini çoğunlukla çalışmalara dahil ettikleri görülmüştür. Okul yöneticileri krizle mücadelede soğukkanlılığın, hızlı ve doğru karar almanın temel yönetici özelliklerinden olduğunu belirtmişlerdir. Mevzuatın, okul yöneticilerinin sorumluluklarını arttırdığı ancak bütçe ve kaynak yaratma konusunda iyileştirilmesi gerekliliği görülmüştür. Okul yöneticilerinin belediyeler başta olmak üzere güvenlik, sağlık ve sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli kurumlarla iş birliği yaptıkları belirlenmiştir. Okullarda yaşanması muhtemel tehlikelere karşı yapılan çalışmaların krize müdahale ağırlıklı olduğu, zarar azaltma çalışmalarının kısmen uygulandığı çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the management and preparedness of school administrators in handling disasters, emergencies, and crisis situations based on the opinions of school principals and assistant principals. The participants of this qualitative research model consisted of 19 school administrators working in 9 schools affiliated with the Ministry of National Education in Gazipaşa district of Antalya province. The study aimed to investigate school administrators' views on preparedness efforts for hazard situations, their perceptions of administration and leadership, relevant legislation and regulations, cooperation with institutions, security equipment and materials, training and drill activities they organized, and the physical conditions of the schools, using a semi-structured interview form. The collected data were analyzed descriptively based on themes, categories, and codes. The results showed that school administrators made plans for disaster, emergency, and crisis-related efforts, established intervention teams according to specific criteria, and generally involved school members in these activities. School administrators stated that calmness and the ability to make quick and accurate decisions are essential managerial qualities in crisis management. It was also observed that legislation increases the responsibilities of school administrators, but improvements are needed in budget and resource allocation. Moreover, school administrators were found to collaborate with various organizations, primarily municipalities, as well as security, health, and non-governmental organizations. The study revealed that the activities conducted in schools mainly focused on crisis response, while hazard mitigation efforts were only partly implemented.