Tuncer Cücenoğlu'nun tiyatrolarının tematik açısından analizi
Thematic analysis of Tuncer Cücenoğlu's plays
- Tez No: 971552
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT CANATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Tiyatro, tarih boyunca bireylerin duygularını, toplumların sorunlarını ve insanlık durumunu ifade etmenin en güçlü araçlarından biri olmuştur. Bu sanat dalı, yazılı metinlerin sahnede yaşam bulmasıyla izleyiciyi düşünmeye, sorgulamaya ve empati kurmaya davet eder. Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olan Tuncer Cücenoğlu, eserlerinde toplumun dinamiklerini ve bireylerin içsel çatışmalarını ustaca yansıtan bir bakış açısı geliştirmiştir. Onun oyunlarında bireyin özgürlük mücadelesi, toplumsal değerler ile bireysel arzular arasındaki çatışma ve sosyal adalet arayışı gibi temler ön plana çıkar. Cücenoğlu'nun tiyatrosu, sadece birer edebi eser olmakla kalmaz aynı zamanda toplumun aynası özelliğini de taşır. Çığ, Matruşka, Helikopter ve Kadın Sığınağı gibi oyunları hem ulusal hem de evrensel meseleleri ele alarak okuyucuyu gerçeklerle yüzleştirir. Oyunlarının ortak noktası, bireysel hikâyelerden yola çıkarak toplumsal sorunları eleştirmektir. Bu çalışmada Tuncer Cücenoğlu'nun tiyatrolarında işlediği temalar ayrıntılı bir şekilde analiz edilecek ve onun yazın dünyasına olan katkıları ortaya konacaktır. Yazarın toplumsal meseleleri işleyen eserleri aynı zamanda Türk dünyasının modernleşme sürecine olan etkisini de gözler önüne sermektedir. Toplum sorunlarıyla beraber bireyin içsel dünyasını da sunmaktadır. Bu bağlamda, yazarın eserlerindeki temler kapsamlı bir analizi hem Türk tiyatro tarihine dair önemli bir bilgi kaynağı sağlayacak hem de tiyatronun toplumsal değişim üzerindeki etkisini değerlendirme fırsatı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, theater has been of the most powerful tools for expressing individual emotions, societal challenge and the human condition. By bringing written texts to life on stage, it invites the audience to reflect, guestion and empathize. Among the prominent figures of Turkish theater, Tuncer Cücenoğlu stands out for his ability to skillfully portray societal Dynamics and the internal struggles for individuals. His plays foreground themes such as the struggle for individual freedom the conflict betwwen societal values and personal desires and the pursuit of social justice. Cücenoğlu's theater not only serves as literary works but also acts as a mirror reflecting society. His plays such as Çığ, Matruşka, Helkopter and Kadın Sığınağı address both national and universal issues, confronting the audience with realities. The common thread in his Works is their critique of societla prıblems throuhg individual narratives. This study aims to analyze in detail the themes presented in Tuncer Cücenoğlu's theatrical Works and to highlight his contributions to the literary world. His Works, which address societal issues, simultaneously revealtheir impact on the modernizationn process of the Turkish world. Alongside societal problems, these plays delve in to the inner World of the individual. In this context a comprehensive analysis of the themes in Cücenoğlu's Works will not only provide a significant resource fort he history of Turkish theater but also offer an opportunity to evaluate the theater's role in driving social chane.