Doğa okulu etkinliklerinin, ortaokul öğrencilerinin doğa ve doğa elemanlarına yönelik farkındalık düzeylerine etkisi
The effect of nature school activities on middle school students' awareness of nature and its elements
  1. Tez No: 971640
  2. Yazar: AHMET ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DÖNMEZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf öğrencilerine yönelik olarak geliştirilen doğa okulu etkinliklerinin, öğrencilerin doğa farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında, toplam 64 ortaokul öğrencisi ile yürütülmüş ve araştırmada tek grup ön test–son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, Kiraz (2016) tarafından geliştirilen Doğa Farkındalık Ölçeği ile Doğa Elemanları Farkındalık Testi uygulanmıştır. Ön test uygulamasının ardından öğrencilere, biyotik ve abiyotik unsurları kapsayan 17 doğa temelli etkinlik içeren, doğayla doğrudan etkileşim kurabilecekleri bir öğrenme ortamı sağlanmıştır. Bu etkinlikler, öğrencilerin doğa farkındalıklarını geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Etkinliklerin tamamlanmasının ardından, başlangıçta uygulanan ölçme araçları yeniden uygulanmıştır. Veri analizinde öncelikle, ölçme araçlarından elde edilen puanların normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov–Smirnov ve Shapiro–Wilk testleri ile değerlendirilmiş ve parametrik test varsayımlarının sağlandığı belirlenmiştir. Aynı grubun ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek için bağımlı örneklemler t-testi uygulanmıştır. Elde edilen farkların pratik önemini değerlendirmek amacıyla Cohen (1988) tarafından önerilen etki büyüklüğü katsayısı (Cohen's d) hesaplanmış ve yorumlanmıştır. Ayrıca, katılımcılar yerleşim yeri, anne-baba eğitim düzeyi, gelir durumu ve çevre etkinliklerine katılım durumuna göre alt gruplara ayrılarak analiz edilmiş; bu karşılaştırmalarda Levene testi ile varyans homojenliği kontrol edildikten sonra bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, doğa okulu etkinliklerinin öğrencilerin doğa farkındalık düzeylerinde anlamlı bir artış sağladığını göstermektedir. Bu sonuç, doğa temelli öğrenme yaklaşımlarının, öğrencilerin doğa ve doğa elemanları farkındalıklarını artırmada etkili bir yöntem olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of nature school activities developed for 6th-grade middle school students on their levels of nature awareness. The study was conducted during the 2023–2024 academic year with a total of 64 middle school students, using a single-group pretest–posttest quasi-experimental design. Data were collected through the Nature Awareness Scale and the Nature Elements Awareness Test developed by Kiraz (2016). Following the pretest administration, students were provided with a learning environment in which they could interact directly with nature and participate in 17 nature-based activities encompassing both biotic and abiotic elements. These activities were designed to enhance students' awareness of nature. After completing the activities, the same measurement tools were administered again. In the data analysis process, the normality of the score distributions obtained from the measurement tools was assessed using the Kolmogorov–Smirnov and Shapiro–Wilk tests, and it was determined that the assumptions for parametric tests were met. The paired samples t-test was employed to examine whether there was a statistically significant difference between pretest and posttest scores within the same group. To assess the practical significance of the differences, the effect size coefficient (Cohen's d) proposed by Cohen (1988) was calculated and interpreted. Additionally, participants were grouped according to settlement type, parental education levels, income status, and participation in environmental activities. For these comparisons, Levene's test was used to check the homogeneity of variances, followed by independent samples t-tests. The findings of the study revealed that the nature school activities led to a significant increase in students' levels of nature awareness, with effect sizes ranging from moderate to high. These results suggest that nature-based learning approaches can be effective in enhancing students' awareness of nature and its elements.