Exploring the relationship between EFL teachers' digital competency and work engagement
İngilizce öğretmenlerinin dijital yetkinlikleri ve işe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 971641
  2. Yazar: HASİBE DEMİR ALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten (EFL) öğretmenlerin dijital okuryazarlıkları ile işe adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Eğitimde dijital gereksinimlerin artmasıyla birlikte, EFL öğretmenlerinden çeşitli çevrim içi platformlara uyum sağlamaları ve aynı zamanda mesleki motivasyonlarını ve duygusal dayanıklılıklarını sürdürmeleri beklenmektedir. Bu araştırma, karma yöntem desenine dayanarak yürütülmüş ve Mersin'deki devlet ve özel okullarda görev yapan 150 öğretmenden doğrulanmış anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Nicel bulgular, öğretmenlerin DigCompEdu çerçevesinin tüm boyutlarında orta düzeyde dijital yeterliğe sahip olduklarını göstermiştir. Yaş, öğretmenlik deneyimi, kurum türü ve eğitim düzeyine göre dijital yeterlik puanlarında anlamlı farklılıklar bulunurken, cinsiyet veya ders verilen seviye açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca öğretmenlerin işe adanmışlık düzeyleri yüksek bulunmuş ve canlılık, adanmışlık ve kendini kaptırma alt boyutlarında küçük demografik farklılıklar tespit edilmiştir. Dijital yeterlik ile işe adanmışlık arasında düşük düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif korelasyon bulunmuştur. Bu bulgu, dijital açıdan daha yeterli öğretmenlerin mesleki açıdan daha bağlı olma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular, kurumsal destek, mesleki gelişim fırsatları ve öğretmenlerin teknolojiye yönelik kişisel tutumlarının hem dijital beceriler hem de duygusal bağlılık üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, öğretmenlerin bireysel özellikleri ve okul ortamları dikkate alınarak özelleştirilmiş eğitim programlarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu bulgular, dijital yeterlilik ile mesleki adanmışlık arasında Türkiye'deki İngilizce öğretmenleri açısından yakın bir ilişki olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to discover the link between digital literacy and the motivation of English as a Foreign Language teachers in Türkiye. Teachers of English as a Foreign Language are now required to use numerous digital tools and continue to stay motivated and tough emotionally. Using a mixed-methods design, data were collected from 150 teachers in public and private schools in Mersin through validated surveys and semi-structured interviews. Quantitative results showed that teachers had moderate digital competency across all dimensions of the DigCompEdu framework. Significant differences were found in digital competency scores based on age, teaching experience, institution type, and education level, while no significant differences were observed regarding gender or teaching level. Teachers also reported high work engagement, with slight demographic differences across its dimensions (vigor, dedication, and absorption). A low but statistically significant positive correlation was found between digital competency and work engagement, suggesting that more digitally competent teachers tend to be more professionally engaged. Qualitative findings supported the results, showing that institutional support, professional development, and personal attitudes toward technology influence both digital skills and emotional commitment. These findings support the fact that digital competency and professional engagement are closely linked among EFL teachers in Türkiye.