Destekleme ve yetiştirme kurslarındaki öğrenci devamsızlığının azaltılmasında izleme ve değerlendirme süreçlerinin işlevselliği
Functionality of monitoring and evaluation processes in reduction of student absenteeism in support and training courses
  1. Tez No: 971647
  2. Yazar: BELKIS TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8.sınıf öğrencileri ile söz konusu bu kurslarda görev alan ortaokul öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda destekleme ve yetiştirme kurslarındaki öğrenci devamsızlığının azaltılmasında izleme ve değerlendirme süreçlerinin işlevselliğinin belirlenmesidir. Araştırma, olgu bilim deseninde yapılmıştır. Veriler, nitel araştırma tekniklerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak 2024-2025 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde toplanmış ve verilerin çözümlenmesinde içerik analiz tekniği kullanılmıştır. Her bir soru için verilen cevaplardaki ortak noktalar dikkate alınarak çeşitli temalar oluşturulmuştur. Gizliliği sağlamak açısından katılımcılara Öğretmen 1 (Ö1), Öğretmen 2 (Ö2),... Öğretmen 16 (Ö16), Öğrenciler için Öğrenci 1 (T1),…Öğrenci 18 (T18) kısaltması yapılarak belirtilmiş ve her bir katılımcıya numara verilmiştir. 11 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu Ankara'nın Keçiören ilçesindeki devlet ortaokullarının 8.sınıflarında eğitim-öğretim gören, aynı zamanda destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 18 öğrenci ile bu okullarda görev yapan ve söz konusu kurslarda görev alan 16 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları, öğretmen, veli, rehberlik servisi ve okul yönetiminin iş birliğiyle yapılan izleme ve değerlendirme çalışmalarının devamsızlık nedenlerini anlamak ve uygun çözümler geliştirmek açısından kritik olduğunu göstermektedir. Rehberlik hizmetlerinin güçlendirilmesi, hedef belirleme, sosyo-kültürel etkinlikler, olumlu geri bildirimler ve aktif öğrenme yöntemleri, öğrenci motivasyonunu artırmaktadır. Özellikle ödüllendirme sistemleri ve aile desteği, öğrenci katılımı üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Ancak, öğretmen seçiminde şeffaf kriterler uygulanmaması ve sınıf mevcudunun belirli bir sayının altına düşmesi durumunda kursların kapatılması, öğrencileri mağdur edebilmektedir. Devamsızlık sürelerinin esnek bir şekilde yeniden düzenlenmesi, kursların sürekliliği için önem taşımaktadır. Devamsızlık eğilimi gösteren öğrencilerin erken tespit edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Öğrencilerin büyük bir kısmı rehber öğretmen veya psikolojik danışmanın eksikliğini saptamış, bu durum bireysel görüşmelerin ve rehberlik desteğinin yetersiz olduğunu göstermektedir. Ayrıca, mevcut ödüllendirme sistemlerine karşı memnuniyetin düşük olduğu ve geri bildirimlerin daha kişiselleştirilmiş olması gerektiği vurgulanmıştır. Velilerin düzenli bilgilendirilmesi önem kazanmakta, ancak yüz yüze görüşmelerin etkinliği sorgulanmaktadır. MEB'in kaynaklarının belirli bir düzeyde kullanıldığı, ancak deneme sınavı sonuçları hakkında öğrencilerin bilgilendirilmemesinin önemli bir sorun olduğu tespit edilmiştir. Dijital platformların, özellikle EBA'nın yeterince etkin kullanılmadığı ifade edilmiştir. Öğrenciler, mevcut uygulamaların yetersiz olduğunu ve kaliteli materyal eksikliğinden şikayet etmektedir. Kurs zamanlarında öğrencilerin gittiği mekanların izlenmesi ve yerel halk ile ailelerin bilinçlendirilmesi için daha fazla program düzenlenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the functionality of monitoring and evaluation processes in reducing student absenteeism in support and training courses in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education, in line with the opinions of 8th grade students who attend support and training courses and secondary school teachers who work in these courses. The research was conducted in the phenomenological design. Data were collected in the second semester of the 2024-2025 academic year using the semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research techniques, and content analysis technique was used in the analysis of the data. Analyses were made regarding the data obtained from the interview form. Various themes were created by considering the common points in the answers given for each question. In order to ensure confidentiality, the participants were referred to as Teacher 1 (Ö1), Teacher 2 (Ö2), ... Teacher 18 (Ö16), Students (T1), ... Student 18 (T18) and each participant was given a number. A semi-structured interview form with 11 questions was used. The study group was determined by using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, within the scope of the research. The study group consisted of 18 students studying in the 8th grade of state secondary schools in the Keçiören district of Ankara and also attending support and training courses, and 16 teachers working in these schools and taking part in the courses in question. The research results show that monitoring and evaluation studies carried out in collaboration with teachers, parents, guidance services and school management are critical in understanding the reasons for absenteeism and developing appropriate solutions. Strengthening guidance services, goal setting, socio-cultural activities, positive feedback and active learning methods increase student motivation. In particular, reward systems and family support have a positive effect on student participation. However, failure to apply transparent criteria in teacher selection and the closure of courses when the class size falls below a certain number can victimize students. Flexible reorganization of absenteeism periods is important for the continuity of courses. It has been determined that students who tend to be absent should be identified early. The majority of students have identified a lack of guidance counselors or psychological counselors, which indicates that individual meetings and guidance support are inadequate. In addition, it has been emphasized that satisfaction with current reward systems is low and that feedback should be more personalized. Regular information provision to parents is gaining importance, but the effectiveness of face-to-face meetings is questioned. It has been determined that the resources of the Ministry of National Education are used to a certain extent, but that students are not informed about the results of the trial exams is a significant problem. It has been stated that digital platforms, especially EBA, are not used effectively enough. Students complain that current applications are inadequate and there is a lack of quality materials. It is suggested that more programs should be organized to monitor the places students go to during the course and to raise awareness of local people and families.