Solid state synthesis of lanthanum borate from different lanthanum and boron sources and investigation of synthesis parameters
Farklı lantan ve bor kaynaklarından, katı hal yöntemi ile lantan borat üretımi ve üretimi etkileyen parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 971669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK MÖRÖYDOR DERUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bor mineralleri pek çok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılır ve Türkiye'de fazla miktarda bulunmaktadır. Son zamanlarda, kimyasal ve çevresel stabiliteleri ve optik ve mekanik dayanımları sayesinde nadir toprak (lantanit serisi) boratlar ilgi çekmektedir. Lantan boratlar, katalizör destekleyici olarak kullanılırlar, ilaç, opto-iletişim ve radar sistemlerinde potansiyel uygulamaları vardır, çevreye duyarlı kayganlaştırıcı maddeler üretiminde sürtünmeyi azaltmak amacıyla kullanılırlar. Bu çalışmada La2O3 lantan kaynağı ve H3BO3 ve B2O3 bor kaynakları kullanılarak katı hal sentez metoduyla farklı parametrelerle üç farklı yapısal förmüle sahip lantan boratlar (La3BO6, LaBO3 and La(BO2)3) üretilmiştir. Bununla birlikte ikinci bir lantan kaynağı olarak La(OH)3 kullanılmış olup her iki bor kaynağı ile katı hal lantan borat sentezi yapılmıştır. Reaksiyona giren hammaddelerin molar oranları, reaksiyon sıcaklığı, reaksiyon süresi ve reaksiyon ortamının lantan borat üretimine olan etkisi araştırılmıştır. Sentezlerin ardından X-Işınları Difraktometresi (XRD) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) ile üretilen ürünlerin karakterizasyonu yapılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu kullanılarak ürünlerin yüzey morfolojileri ve partikül boyutları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron minerals are widely used in many industries and applications and abundantly present in Turkey. Recently, there is an increasing attention to rare earth (lanthanide series) borates because of their chemical and evironmental stability and optical and mechanical damage thresholds. Lanthanum borates are used as catalyst supports, they have potential applications in medicine, opto-communication and lidar systems, they are used in production of environmentally friendly lubricants which possess good friction reduction and anti-wear abilities. In this study, three different types of lanthanum borates, which have the structural formulas of La3BO6, LaBO3 and La(BO2)3 are synthesized at many parameters as diphasic and triphasic from using the lanthanum source of La2O3 and boron sources of both H3BO3 and B2O3 via solid-state route. In addition, another lanthanum source, La(OH)3 initiated solid state synthesis with both boron sources have been examined. The effects of reactant molar ratio, reaction temperature and time and reaction atmosphere on the production of lanthanum borates are studied. X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared (FT-IR) and Raman Spectroscopy techniques are applied to the synthesized minerals for the characterization analyses and scanning electron microscopy (SEM) technique is used for the determination of the surface morphologies and particle sizes.