Hakikat sonrası çağın anlam problemine bir çözüm arayışı: Eugene Gendlin ve örtük felsefe
A solution to the problem of meaning in the post-truth age: Eugene Gendlin and implicit philosophy
- Tez No: 971668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Hakikat sonrası çağ, nesnel gerçeklerin kamuoyunu şekillendirmede duygulardan ve kişisel inançlardan daha etkili olduğu bir dönemi ifade eder. Bu durum, anlamın doğası, anlamsızlık deneyimi ve bu deneyimle başa çıkma yolları üzerine derin felsefi soruları gündeme getirmektedir. Bu tez, hakikat sonrası çağın ortaya çıkardığı anlam krizi bağlamında, anlam, anlamsızlık ve Eugene Gendlin'in hissedilen anlam kavramını içeren felsefesini incelemektedir. Tezin temel argümanı, hakikat sonrası çağın, felsefe tarihi boyunca hakikat ile olan ilişkimize dair kavramlarla yakından ilişkili olduğu ve bu bağlamda anlamın geleneksel kaynaklarının meşruiyetini yitirdiği ve bireylerin anlam arayışında yeni yollar aramaya yöneldiği yönündedir. Bu arayışta, Gendlin'in hissedilen anlam kavramı, bireylerin kendi içsel deneyimlerine yönelerek anlam yaratmalarının ve anlamsızlık duygusuyla başa çıkmalarının bir yolu olarak öne çıkmaktadır. hakikat sonrası çağın anlam krizi bağlamında anlam, anlamsızlık ve Gendlin'in felsefesi arasındaki ilişkiyi inceleyerek, bu çağa özgü anlam arayışlarına yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Gendlin'in hissedilen anlam kavramı, bireylerin kendi içsel deneyimlerine yönelerek anlam yaratmalarının ve anlamsızlık duygusuyla başa çıkmalarının değerli bir yolunu sunmaktadır. Bu tezin, hakikat sonrası çağda anlamın doğası üzerine yapılan tartışmalara önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir. Bu özet, tezin ana hatlarını ve argümanlarını içermektedir. Tezin tam metninde, bu konular daha detaylı bir şekilde ele alınacak ve ilgili felsefi tartışmalara atıfta bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The post-truth era refers to a period in which objective facts are less influential in shaping public opinion than appeals to emotion and personal belief. This situation raises profound philosophical questions about the nature of meaning, the experience of meaninglessness, and ways to cope with this experience. This thesis examines meaning, meaninglessness, and the philosophy of Eugene Gendlin, including his concept of“felt sense,”within the context of the meaning crisis brought about by the post-truth era. The core argument of the thesis is that the post-truth era is closely related to the concepts regarding our relationship with truth throughout the history of philosophy, and in this context, traditional sources of meaning have lost their legitimacy, leading individuals to seek new ways in their quest for meaning. In this search, Gendlin's concept of“felt sense”stands out as a way for individuals to create meaning and cope with feelings of meaninglessness by turning to their own inner experiences. By examining the relationship between meaning, meaninglessness, and Gendlin's philosophy within the context of the meaning crisis of the post-truth era, this thesis aims to offer a new perspective on the search for meaning specific to this era. Gendlin's concept of“felt sense”offers a valuable way for individuals to create meaning and cope with feelings of meaninglessness by turning to their own inner experiences. This thesis is expected to make a significant contribution to the discussions on the nature of meaning in the post-truth era. This summary includes the main outlines and arguments of the thesis. In the full text of the thesis, these issues will be discussed in more detail and references will be made to relevant philosophical discussions.