Sürdürülebilirlik bağlamında kintsugi sanatının giysi modasında uygulanması
Application of kintsugi art in the context of sustainability and fashion
- Tez No: 971759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Günümüz moda endüstrisi, hızlı tüketim alışkanlıkları ve artan atık üretimi nedeniyle çevresel sürdürülebilirlik açısından köklü bir dönüşüm ihtiyacı içindedir. Bu bağlamda, Japon kültürüne ait geleneksel bir onarım sanatı olan Kintsugi, kültürel temelli, ilham verici ve yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Kırılmış seramik objelerin altın, gümüş veya platin tozu ile onarılması esasına dayanan Kintsugi sanatı, çatlakları gizlemek yerine görünür kılarak yalnızca estetik bir yöntem değil, aynı zamanda derin bir yaşam felsefesini temsil etmektedir. Bu felsefe, kusurları yok etmek yerine onları kabul eder, onlara anlam ve değer atfeder; böylece kırılganlık, onarım ve geçmişin izleri estetik bir bütünlük içinde güzelliğe dönüştürülür. Bu yönüyle Kintsugi, modern dünyada bireysel ve toplumsal yaraların estetik ve anlamlı biçimde dönüştürülebileceğine dair güçlü bir metafor sunmaktadır. Söz konusu anlayışın moda tasarımına uyarlanması, eski ya da hasar görmüş giysilerin yeniden değerlendirilmesini, tekstil atıklarının yaratıcı bir biçimde dönüştürülmesini ve bireyselliği öne çıkaran özgün tasarımların ortaya konmasını sağlamaktadır. Böylece yalnızca fiziksel bir onarım süreci değil, aynı zamanda moda tüketim alışkanlıklarına yönelik yapısal bir değişim önerisi sunulmaktadır. Bu çalışmada, Kintsugi sanatı yalnızca bir onarım yöntemi olarak değil; aynı zamanda etik bir yaklaşım, estetik bir ifade biçimi ve sürdürülebilir bir tasarım stratejisi olarak değerlendirilmiştir. Deneyimsel bir yöntem çerçevesinde yürütülen çalışmada, tasarım sürecinde Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop gibi dijital araçlar etkin biçimde kullanılmış; tema ve hedef kitle belirleme, eskiz oluşturma, model geliştirme ve avatar vücut oranlarına uyarlama gibi aşamalar dijital ortamda gerçekleştirilmiştir. Hazır giyim üretimi sürecinden elde edilen kumaş atıkları ve pastal fireleri değerlendirilerek on görünümlük bir koleksiyon oluşturulmuştur. Koleksiyona ait kalıplar Gerber programı kullanılarak hazırlanmış, model uygulamaları baz kalıplar üzerinde gerçekleştirilmiş ve nihai ürünler manken üzerinde fotoğraflanarak belgelenmiştir. Çalışma, atıl durumdaki giysi ve tekstil malzemelerini Kintsugi felsefesiyle estetik ve anlam odaklı tasarımlara dönüştürerek sürdürülebilir moda anlayışına katkı sağlamayı ve sektöre özgün bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler Japon seramik sanatı, sürdürülebilirlik, kintsugi, moda tasarımı
Özet (Çeviri)
The contemporary fashion industry is in urgent need of a fundamental transformation due to fast consumption habits and increasing waste production, which pose serious challenges to environmental sustainability. In this context, Kintsugi, a traditional repair art rooted in Japanese culture, offers a culturally inspired, innovative, and meaningful approach. Based on the principle of repairing broken ceramic objects using gold, silver, or platinum powder, Kintsugi highlights cracks instead of concealing them, representing not only an aesthetic method but also a profound life philosophy. This philosophy embraces imperfections, assigns them meaning and value, and transforms fragility, repair, and traces of the past into elements of beauty. In this respect, Kintsugi presents a powerful metaphor for how individual and societal wounds can be aesthetically and meaningfully transformed in the modern world. Adapting this perspective to fashion design allows for the reinterpretation of old or damaged garments, the creative transformation of textile waste, and the creation of original designs that emphasize individuality. Thus, it provides not only a process of physical repair but also a structural change in fashion consumption habits. In this study, Kintsugi is not only examined as a repair method but also as an ethical approach, an aesthetic expression, and a sustainable design strategy. Through an experimental method, digital tools such as Adobe Illustrator and Adobe Photoshop were effectively used during the design process, including theme and target audience identification, sketch development, model creation, and adaptation to avatar body proportions. A ten-look collection was developed using fabric waste and cutting scraps from ready-to-wear production. The patterns for the collection were created using the Gerber software, applied to base models, and the final products were documented through mannequin photography. This study aims to transform idle garments and textile materials into aesthetically and meaningfully designed fashion pieces inspired by the philosophy of Kintsugi, contributing to sustainable fashion practices and offering an original approach to the industry. Keywords Japanese ceramic art, sustainability, kintsugi, fashion design