Okullardaki örgütsel güç kaynakları ile öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational power sources in schools and teachers' subjective well-being levels
  1. Tez No: 971798
  2. Yazar: FULDEN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, okul yöneticilerinin kullandıkları örgütsel güç türlerinin (yasal güç, karizma gücü, uzmanlık gücü, ödül gücü ve zorlayıcı güç) öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri (okul bağlılığı, öğretim yeterliği) üzerindeki etkilerini, öğretmenlerin bireysel özelliklerini (cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, istihdam şekli, bulundukları okuldaki çalışma süresi, çalıştıkları okulun türü, branşı ve eğitim düzeyi) dikkate alarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde, değişkenler arasındaki ilişkilerin açıklanmasına yönelik ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini, Çanakkale il merkezinde yer alan ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 277 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, farklı değişkenleri ölçmeye yönelik üç ayrı araç kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin uyguladığı örgütsel güç türlerine ilişkin öğretmen algılarını belirlemek amacıyla“Okullarda Örgütsel Güç Ölçeği”, öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeylerini belirlemek için“Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve bireysel-demografik bilgilerin toplanmasına yönelik olarak“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen tüm veriler, istatistiksel çözümlemeler için SPSS 22.0 paket programına aktarılmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, okul yöneticilerinin başvurduğu zorlayıcı güç türü ile öğretmenlerin öznel iyi oluşları arasında zayıf ve negatif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Buna karşın; okul yöneticilerinin kullandığı yasal ve ödül gücü türlerinin öznel iyi oluş ölçeğinin alt boyutu olan okul bağlılığı üzerinde zayıf ve pozitif yönde, uzmanlık ve karizma gücü türlerinin ise orta seviyede pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the types of organizational power used by school administrators (legal power, charisma power, expertise power, reward power and coercive power) on teachers' subjective well-being levels (school engagement, teaching efficacy) by taking into account the individual characteristics of teachers (gender, age, marital status, professional seniority, employment type, length of service in the school, type of school, branch and educational level). In the research process, the relational survey model was used to explain the relationships between variables. The sample of this study consists of 277 teachers working in primary and secondary schools in Çanakkale city center. In the data collection process, three different instruments were used to measure different variables.“Organizational Power in Schools Scale”was used to determine teachers' perceptions of the types of organizational power exercised by school administrators,“Subjective Well-Being Scale”was used to determine teachers' subjective well-being levels, and“Personal Information Form”was used to collect individual-demographic information. All the data obtained were transferred to SPSS 22.0 package program for statistical analysis and analyzed. The findings show that there is a weak and negative relationship between the type of coercive power used by school administrators and teachers' subjective well-being. On the other hand, there is a weak and negative relationship between the types of legal and reward power used by school administrators and teachers' subjective well-being.