Toplam kalite yönetimi uygulamalarının hemşirelerin iş tatmini ve performansına etkisi: Özel bir hastane örneği
The effect of total quality management practices on nurses' job satisfaction and performance: A case study of a private hospital
  1. Tez No: 971851
  2. Yazar: TUĞÇEHAN ALEYNA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, özel bir hastanede görev yapan hemşirelerin Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamalarına yönelik algılarının iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, sağlık sektöründe kalite yönetimi anlayışının yalnızca hasta odaklı değil, aynı zamanda çalışan odaklı çıktılara etkisini değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan özel bir hastanede görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Veri toplamak için aracı“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”,“İş Performansı Ölçeği”ve“Toplam Kalite Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, NCSS 2020 istatistiksel analiz programı ile değerlendirilmiş; tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, regresyon ve varyans analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin TKY uygulamalarına ilişkin algıları ile iş tatmini ve performans düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle“üst yönetimin liderliği”boyutu hem iş tatmini hem de iş performansı üzerinde anlamlı düzeyde belirleyici olmuştur.“Takım çalışması”boyutu korelasyon düzeyinde anlamlılık göstermesine karşın, regresyon analizinde anlamlı bir yordayıcı olarak öne çıkmamıştır. Ayrıca demografik özelliklerin bazıları TKY algısında anlamlı farklılık yaratırken, mesleki kıdem gibi değişkenler anlamlı bir etki göstermemiştir. Bu çalışma, TKY uygulamalarının hemşirelerin bireysel çıktıları üzerindeki etkisini ortaya koyarak sağlık hizmetlerinde çalışan merkezli kalite anlayışına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the effects of nurses' perceptions of Total Quality Management (TQM) practices on job satisfaction and job performance in a private hospital. The aim of the study is to evaluate the impact of quality management in the healthcare sector not only from a patient-centered perspective but also in terms of employee-related outcomes. The study population consists of nurses working at a private hospital in Istanbul. The Minnesota Job Satisfaction Scale, Job Performance Scale, and Total Quality Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using NCSS 2020 statistical software, and descriptive statistics, correlation, regression, and variance analyses were conducted. According to the findings, there is a positive and statistically significant relationship between nurses' perceptions of TQM practices and their levels of job satisfaction and job performance. In particular, the“leadership of top management”dimension was found to be a significant predictor of both job satisfaction and performance. Although the“teamwork”dimension showed statistical significance at the correlation level, it did not emerge as a meaningful predictor in the regression analysis. Additionally, while some demographic variables created significant differences in TQM perception, variables such as professional tenure did not have a significant effect. This study aims to contribute to the development of an employee-centered quality approach in healthcare services by revealing the impact of TQM practices on individual outcomes of nurses.