Yenidoğanda postoperatif dönemde akut faz reaktanlarının seyri ve postoperatif sepsisi belirlemedeki gücünün değerlendirilmesi
The course of acute phase reactants in the postoperative period in newborns and their power in determining postoperative sepsis evaluation
- Tez No: 971873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER MATUR OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yenidoğan bebeklerde postoperatif dönemde C- reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) düzeylerinin sepsis tanısındaki prediktif gücünü değerlendirmek, bu belirteçler için spesifite ve sensitivite değerlerini ortaya koymak ve sepsisi öngörebilecek olası eşik değerleri belirlemektir Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kohort çalışmaya yenidoğan döneminde cerrahi bir operasyon geçirmiş ve ameliyat öncesinde sepsis bulgu ve belirtisi olmayan bebekler dahil edildi. Preoepratif dönemde ve postoperatif 24.,72. Ve 120. Saatlerde analiz edilen hemogram, CRP, PCT, kan kültürü tetkikleri alındı. Kan kültür sonuçlarına göre kanıtlanmış sepsis olan ve EMA skorlaması da dahil edilerek klinik sepsis olan hastaların CRP ve PCT düzeyleri sepsis olmayan bebeklerin sonuçları ile karşılaştırılarak postoperatif dönemdeki akut faz reaktanları düzeyleri ile sepsis belirteci olma eşik değerleri tespit edilmeye çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 135 yenidoğan bebek dahil edildi. En sık uygulanan prosedür meningomiyelosel onarımıydı. 16 hastada kanıtlanmış sepsis, 27 hastada ise klinik sepsis saptandı. Cerrahi öncesi ve postoperatif 24. saatte hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde gruplar arasında fark yoktu. Ancak postoperatif 72. saatte sepsis grubunda nötrofil yüksek, albümin düşük, CRP ve PCT anlamlı şekilde artmıştı (p<0.01). 120. saatte de benzer bulgular izlendi. ROC analizi, özellikle 72. saatte PCT'nin AUC:0.911, eşik 1.2 µg/L, %89 sensitivite ve %86 spesifite ile en güçlü tanısal belirteç olduğunu gösterdi. CRP de 72. ve 120. saatlerde anlamlı bulundu (AUC 0.802–0.838). Sonuç: Sonuçlar, postoperatif 72. ve 120. saatlerde CRP, PCT ve albüminin klinik sepsis tanısında kritik belirteçler olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, tek bir biyobelirtece dayalı tanısal yaklaşımın yetersiz olduğu ve en güvenilir stratejinin klinik bulgulara uygun olarak farklı zaman noktalarında birden fazla parametrenin bir arada değerlendirilmesiyle mümkün olabileceği sonucuna varılmıştır. Yenidoğan sepsisinde erken ve doğru tanı konmasına ve antibiyotik direncinin azaltılmasına katkı sağlayabilecek pratik bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the predictive power of C- reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) levels in the diagnosis of sepsis in the postoperative period in newborn infants, to reveal the specificity and sensitivity values for these markers and to determine possible threshold values that may predict sepsis. Materials and Methods: In this prospective cohort study, infants who underwent a surgical operation in the neonatal period and had no signs and symptoms of sepsis preoperatively were included. Haemogram, CRP, PCT, and blood culture results were analysed in the preoperative period and at 24th, 72nd and 120th hours postoperatively. The CRP and PCT levels of patients with proven sepsis according to blood culture results and clinical sepsis by including EMA scoring were compared with the results of infants without sepsis, and the acute phase reactants levels in the postoperative period and the threshold values of being sepsis markers were tried to be determined. Results: A total of 135 newborn babies were included in the study. The most common procedure was meningomyelocele repair. 16 patients had proven sepsis and 27 patients had clinical sepsis. There was no difference between the groups in haematological and biochemical parameters preoperatively and at 24 hours postoperatively. However, neutrophils were high, albumin was low, CRP and PCT were significantly increased in the sepsis group at 72 hours postoperatively (p<0.01). At 120 hours, similar findings were observed. ROC analysis showed that PCT was the most powerful diagnostic marker especially at 72 hours with AUC:0.911, threshold 1.2 µg/L, 89% sensitivity and 86% specificity. CRP was also significant at 72 and 120 hours (AUC 0.802-0.838). Conclusion: The results revealed that CRP, PCT and albumin were critical markers in the diagnosis of clinical sepsis at 72 and 120 hours postoperatively. However, it was concluded that a diagnostic approach based on a single biomarker is inadequate and the most reliable strategy may be possible by evaluating multiple parameters together at different time points in accordance with clinical findings. This study provides a practical roadmap that may contribute to early and accurate diagnosis and reduction of antibiotic resistance in neonatal sepsis.