Romancı yönüyle Suat Derviş
Suat Derviş: As a novelist
- Tez No: 97191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Suat Derviş 1905 yılında İstanbul'da doğdu. 1918 Alemdar gazetesinin edebi ilavesinde yayınlanan Hezeyan adlı mensur şiiriyle edebiyat dünyasına girdi. İlk romanı Kara Kitap 1920 yılında yayımlandı. Cumhuriyet dönemi yazarlarından Suat Derviş'in yayımlanmış on iki romam ile üç öykü kitabı vardır. Ayrıca pek çok gazete ve dergide tefrika edilmiş, ancak basılmamış roman ve öyküleri bulunmaktadır. Yazarlığının yam sıra gazeteciliğiyle de tanıdığımız Suat Derviş, Avrupa'ya giden ilk Türk kadın muhabirimizdir. 1920-1932 yıllan arasında Almanya'da, 1932- 1953 arasında da Türkiye'de çeşitli gazete ve dergilerde yazılan yayımlanmıştır. 1953'te Avrupa'ya giden Derviş, 1963 yılma kadar çalışmalanna burada devam etmiştir. 23 Temmuz 1972'de İstanbul'da kaybettiğimiz yazarın diğer çalışmaları arasında üç ciltlik Alman Edebiyatı Antolojosi ile yabancı yazarların romanlarından yaptığı çevirileri yer almaktadır.“Romancı Yönüyle Suat Derviş”konulu bu araştırma da Cumhuriyet dönemi roman ve hikâye yazarlanndan olan Suat Derviş'in romanlan aynntılı olarak incelenmiştir. Popüler edebiyat yazarlan içinde adı geçen Suat Derviş'in ilk eserleri romantik bir tarzda kaleme alınmışken, 1931 'den itibaren yazdığı romanlarda gerçekçilik esastır. Eserlerinde yalın ve samimi bir dil kullanan Derviş'in son romam Aksaray'dan Bir Perihan'da ise toplumcu gerçekçi unsurlara rastlanmaktadır. Romanlannı bütün yönleriyle incelediğimiz Suat Derviş, edebiyata ve gazetecilik mesleğine katkılanyla Cumhuriyet dönemi Türk kadın yazarlan arasında önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Suat Derviş was bom in Istanbul in 1905. In 1918 she entered the literary world with the poem Delirium (Hezeyan) which was published in the Alemdar newspaper. Her first novel Black Book (Kara Kitap) was published in 1920. Suat Derviş was one of the authors of the Republican Period. Twelve novels and three short short story books written by her were published. Moreover, she has got several unpublished novels and short stories which are serialzed in various newspapers. Besides being an author, Suat Derviş is also a journalist. She is the first Turkish woman reporter who has been to Europe. Her writings were published in Germany between the years 1920-1932 and in Turkey between 1932-1953 in various newspapers and magazines. Derviş continued her studies in Europe from 1953 to 1963. She died in Istanbul on July 23, 1972. The anthology of German Literature of three volumes and the translations of the novels of foreign authors are included among the studies of the writer. In the study entitled“Suat Derviş: As a novelist”(Romancı Yönüyle Suat Derviş) all the novels of the author were analysed completly. Suat Derviş is accepted as one of the authors of popular literature. At the beginning of her career she wrote under the influence of Romanticism. From the beginning of 1931 the effects of the Realism could be seen in her writings. She useda simple and intimate language. In her last novel A Perihan from Aksaray (Aksaray'dan Bir Perihan) displays elements of social reality. Suat Derviş whose novels were analysed completely by us, is regarded one of the most important Turkish woman authors of the Republican Period because of her contributions to literature and journalism.