Hikâyeci yönüyle Suat Derviş
Suat Derviş: As a short story writer
- Tez No: 159954
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
DERVİŞ, Suat. Hikayeci Yönüyle Suat Derviş, Yüksek lisans Tezi, Ankara, 2005. Suat Derviş 1905 yılında İstanbul'da doğar. 1918 yılında Alemdar gazetesinin edebî ilavesinde yayımlanan“Hezeyan'5 adlı mensur şiiriyle edebiyat dünyasına girer. Cumhuriyet dönemi yazarlarından Suat Derviş'in yayımlanmış on iki romanı ve üç öykü kitabı vardır. Ayrıca pek çok gazete ve dergide tefrika edilmiş, ancak basılmamış roman ve öyküleri bulunmaktadır. Avrupa'ya giden ilk kadın muhabirlerden olan Suat Derviş yazarlığının yanı sıra gazeteciliğiyle de tanınır. 1920-1932 yılları arasında Almanya'da, 1932-1953 yıllan arasında da Türkiye'de çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanmıştır. 1953 'te Avrupa'ya giden Derviş, 1963 yılma kadar çalışmalarına burada devam eder. 23 Temmuz 1972'de İstanbul'da kaybettiğimiz yazarın diğer çalışmaları arasında üç ciltlik Alman Edebiyatı Antolojisi ile yabancı yazarların romanlarından yaptığı çevirileri yer alır. ”Hikayeci Yönüyle Suat Derviş" konulu bu araştırmada Cumhuriyet dönemi Türk roman ve hikâye yazarlarından olan Suat Derviş'in hikâyeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Popüler edebiyat yazarları arasında da adı geçen Suat Derviş'in ilk eserleri romantik bir tarzda kaleme alınmışken, 1931 'den itibaren yazdığı hikâyelerde gerçekçilik daha ön plândadır. Eserlerinde yalın ve samimi bir dil kullanan Derviş'in 1931 'den sonra yazdığı hikâyelerde toplumcu gerçekçi unsurlara rastlanmaktadır. Hikayelerini bütün yönleriyle incelediğimiz Suat Derviş, edebiyata ve gazetecilik mesleğine katkılarıyla Cumhuriyet dönemi Türk kadın yazarları arasında önemli bir yere sahiptir.Anahtar Sözcükler 1. Suat Derviş 2. Kadın yazar 3. Sosyalist-gerçekçi edebiyat 4. Hikâye
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT DERVİŞ, Suat. Suat Derviş : As a short story writer, Master's Thesis, Ankara, 2005. Suat Derviş was born in 1 905 in Istanbul, In 1 91 8 she entered the literary world with the poem Delirium (Hezeyan), which was published in the Alemdar newspaper. Suat Derviş was one of the authors of the Republican Period. Twelve novels and three story books written by her were published. Moreover, she has got several unpublished novels and stories which are serialzed in various newspapers. Suat Derviş is the first journalist who has gone to Europa is known as journalist beside writer. Between 1920-1932 years in Germany and between 1932-1953 in Turkey she wrote for different newspapers and magazines. She went to Europe and continued her works there between 1953 and 1963. She died in Istanbul on July 23, 1972. The Anthology of German Literature of three volumes and the translations of the novels of foreign authors are included among the studies of the writer. In this research, named“Suat Derviş : As a short story writer”(Hikayeci Yönüyle Suat Derviş) novels and stories of Suat Derviş who is one of the Republic Term writer, is examined detaily. Suat Derviş is accepted as one of the authors of popular literature. At the beginning of her career she wrote under tehe influance of Romanticism. From the beginning of 1931 the effects of the Realism could be seen in her writings. She used a simple and intimate language. Suat Derviş whose stories were analysed completely by us, is regarded one of the most important Turkish woman authors of the Republican Term because of her contributions to literature and journalism.IV Key Words 1. Suat Derviş 2. Woman author 3. Socialist-realistic literature 4. Story